dofollow backlink nedir

SEO’da arama motorları tarafından dikkate alınan birçok durum mevcut. Backlink’ler, internet sitenizin hızı, görsellerin boyutu, verdiğiniz ve aldığınız bağlantıların etiketleri SEO’yu etkileyen faktörler arasında. Ancak en önemli noktalardan birisi de backlinkler. Daha önce backlink nedir ve nofollow nedir sorularına cevap vermiştik. Bu yazımızda ise internet siteniz için hayati bir kriter olan dofollow nedir sorusuna ceap vericez!

DoFollow Link Nedir?

dofollow backlink nasıl alınır

Rel niteliği “dofollow” olan ve arama motorları tarafından takip edilip, dikkate alınan bağlantılara dofollow bağlantılar denir.

Bununla birlikte Dofollow link veren internet sitesi, bağlantı verilen internet sitesine otoritesinin bir kısmını verir.

Bunun sonucunda da Dofollow bağlantılar, bağlantı veren ve verilen internet sitelerinin sıralamasını etkileyebilir. Ancak sıralamayı etkileme konusu oldukça değişken bir konudur.

Ancak her dofollow bağlantının sitenizin sıralamasını yükselteceğin bahsetmek ve bu konuda garanti vermek yanlış olacaktır.

DoFollow Linkler Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi başka bir web sitesine dofollow bağlantısı kullanarak link verdiğinde, arama motorlarına bağlantı verilen sayfayı önerdiğini ve bu konuda otorite olarak görülmesi gerektiğini bildirir.

Arama motorları, bir web sitesinin popülerliğini ve alaka düzeyini değerlendirmek için bu bağlantıları kullanır. Daha sonra bu bilgileri web sitelerini arama sonuçlarında sıralamak için kullanır.

Arama motorları bir web sitesini taradığında ve bir DoFollow bağlantısını takip ettiğinde, genellikle bağlı web sitesine bir miktar “link juice” verirler.

Bu, bağlanan web sitesinin yetkisinin veya güveninin bir kısmını bağlantılı web sitesine aktarmanın bir yoludur.

Dofollow link vermek web sitesinin arama motoru sıralamalarını, gösterimini ve trafiğini artırmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, DoFollow bağlantıları, bağlantıya tıklayan kullanıcılar link verilen web sitesine yönlendirileceğinden trafik artışı da söz konusu olabilir.

Özellikle, DoFollow bağlantılarının alınması SEO’nun yalnızca bir parçasıdır ve arama motorlarının web sitelerini sıralarken dikkate aldığı tek şey bu değildir.

Alaka düzeyi, sayfa içi SEO, web sitesi yapısı, web sitesi hızı ve kullanıcı deneyimine ek olarak, arama motorları çok sayıda ek kriteri dikkate alır.

DoFollow Linkler Neden Önemlidir?

DoFollow bağlantıları, bir web sitesinin alaka düzeyini ve popülerliğini değerlendirmek için arama motorları tarafından kullanılan en önemli göstergelerden biri oldukları için önemlidir.

Bir web sitesi başka bir web sitesine DoFollow bağlantısı verdiğinde, arama motorlarına bağlantı verilen sayfayı önerdiğini ve bu konuda otorite olarak görülmesi gerektiğini konusunda sinyal gönderir.

Arama motorları, bir web sitesine yönlendiren çok sayıda yüksek kaliteli DoFollow bağlantısına sahip olarak bunu, web sitesinin arama motoru sıralamalarını, görünürlüğünü ve trafiğini artırabilecek popülerlik ve alaka düzeyinin bir göstergesi olarak yorumlayacaktır.

Konunuzdaki yüksek yetkili web sitelerinden gelen bağlantıları takip etmek, web sitenizin güvenilirliğini ve otoritesini oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu bağlantılar, web sitenizin arama motoru sıralamalarını yükseltebilecek arama motorları tarafından web siteniz için bir güven oyu olarak görülür.

Ayrıca, çeşitli web sitelerinden ve kaynaklardan geniş bir bağlantı koleksiyonuna sahip olmak, doğal bir bağlantı profili oluşturmanıza ve arama motorlarından herhangi bir ceza almamanıza yardımcı olacaktır.

DoFollow bağlantılarına sahip olmanın SEO’nun yalnızca bir parçası olduğunu ve arama motorlarının web sitelerini sıralamak için kullandığı tek faktör olmadığını belirtmek önemlidir. Alaka düzeyi, sayfa içi SEO, web sitesi yapısı, web sitesi hızı ve kullanıcı katılımına ek olarak, arama motorları çok sayıda ek kriteri dikkate alır.

DoFollow Link Nasıl Alınır?

dofollow linkler ne işe yarar

DoFollow backlink almanın birkaç yöntemi vardır:

Alanınızdaki diğer web sitelerine ulaşın ve onlar için konuk yazıları yazmayı teklif edin. Karşılığında, makale içinde kendi sitenize bir DoFollow bağlantısı ekleyebilirsiniz.

Birçok blog yazarı ve web sitesi sahibi, ilgili makalelere ve kaynaklara yönelik haftalık veya aylık bağlantı derlemeleri üretir. Bu kişilerle iletişime geçin ve sonraki derlemelerinde web sitenize bir bağlantı eklemelerini isteyin.

Sitenizi dahil edilmek üzere göndermenize izin veren sektöre özgü dizinleri arayın. Bu dizinlerin çoğu size bir DoFollow bağlantısı sağlayacaktır.

Sponsorlu İçerik: Sitenize bir dofollow bağlantısı karşılığında bir web sitesinde ilgili içeriğe sponsor olabilirsiniz.

Influencer pazarlaması, sektördeki influencerlara ulaşmayı ve materyallerinizi yaymalarını talep etmeyi gerektirir. Sitenize bir bağlantı verirlerse, muhtemelen bir DoFollow bağlantısı olacaktır.

Sektörle ilgili forumlara veya gruplara katılın ve forum imzanıza veya profilinize web sitenize giden bir doFollow bağlantısı ekleyin.

Önemli not: Backlink almanın doğal, manipülatif olmayan bir süreç olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Kaliteli ve yararlı içerik oluşturarak ve keşfedilmesi kolay bir web sitesi yapısına sahip olarak doğal olarak alınabilir.

Ayrıca, doğal olmayan bir şekilde çok sayıda dofollow sahibi olmanın arama motoru cezalarına neden olabileceğinden oldukça dikkatli olunması gereken bir durumdur.

DoFollow Linkler Sıralamayı Yükseltir mi?

Dofollow linkler doğru kullanıldığında ve kaliteli bir link building çalışması yapıldığında sıralamayı yükseltebilir. Ancak her dofollow linkin sıralamayı yükselteceğini düşünmek doğru olmaz.

Bununla birlikte çok sayıda, kısa sürede ve alakasız internet sitelerinden dofollow link almak sıralamaya etki edebilir.

Dofollow Linkler Ne Zaman Etkisini Gösterir

Dofollow linklerin etki etme süresi rekabetin durumuna göre ve link veren internet sitesinin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ancak ben kendi tecrübelerime dayanarak 1 haftada işe yarayan dofollow bağlantıların varlığından söz edebilirim.

LinkedIn ve YouTube Bağlantıları DoFollow mu?

Varsayılan olarak LinkedIn, gönderilerdeki, makalelerdeki, yorumlardaki ve profildeki bağlantılar dahil olmak üzere sitede yayınlanan tüm bağlantılara NoFollow özniteliğini dağıtır. Bu, arama motorlarının belirli bağlantıları takip etmemeye ve sonuç olarak bir sayfanın alaka düzeyini veya popülerliğini değerlendirirken bunları dikkate almamaya yönlendirildiğini gösterir.

Bu içerikde Dofollow nedir sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık!

SEO hizmeti veya Ankara web tasarım hizmeti için iletişim formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz!