backlink seo için neden önemlidir

Backlinkler uzun süredir SEO’nun en çok tartışılan konularından birisi. Google her sene, hatta her ay daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmak için çeşitli algoritma güncellemeleri yapıyor.

Ancak bu noktada değişmeyen pek az şeyden birisi de backlinklerdir. Backlink, bir siteden, başka bir siteye verilen bağlantıların verilen isimdir. Peki tam anlamıyla backlink nedir, backlink nasıl alınır ve backlink işe yarar mı? Merak ettikleriniz ve bilmeniz gereken her şeyi derledik!

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sayfasına başka bir web sayfasından verilen bir bağlantı çeşididir. Backlinkler, arama motorları tarafından değerlendirilerek, bir web sayfasının arama sonuçlarında yer almasına yardımcı olurlar.

Bununla birlikte backlinkler SEO açısından off-page SEO etkenlerinden birisi olarak değerlendirilebilir.

Backlinkler, web sayfasının güvenilirliğini, önemini ve etkinliğini artıran önemli faktörlerden birisidir. Ancak, sahte veya yapay backlinkler kullanılması, arama motorları tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu nedenle, doğal ve kaliteli backlinkler elde etmek önemlidir.

Mesela şu anda bu yazıda Google‘a verdiğimiz link bir backlink’dir. Peki backlinkler’i bu kadar önemli yapan durum nedir?

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler, bir web sitesinin görünürlüğünü ve arama motoru sonuçlarındaki konumunu etkilemesi sebebiyle oldukça önemlidir.

Başka bir web sitesine veya sayfasına bağlantı veren bir site, o web sitesini onaylıyor.

Veya arama motorlarına, bağlantılı web sitesinin güvenilir ve güvenilir bir bilgi kaynağı olduğu konusunda bilgi veriyor diyebiliriz.

Ancak bu onaylama konusuna DoFollow ve NoFollow kısmında tekrar değineceğiz.

Sonuç olarak, backlink açısından zengin sitelerin genellikle arama sonuçlarında üst sıralarda görünme olasılığı yüksektir. Ancak backlink’i fazla olan internet sitesinin kaliteli olduğunu veya bir arama sorgusunda daha üst sırada olacağını düşünmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Ziyaretçilerin bir web sitesinden diğerine gitmesini kolaylaştıran backlinkler, etkili bir şekilde kullanıldığında internet sitenizin trafiğini artırmaya da yardımcı olabilir. Bu, özellikle backlink kaynağı güvenilir ve ilgili web sitelerinden geldiğinde oldukça etkili olmaktadır.

Genel olarak baktığımızda, backlinkler arama motoru optimizasyonunun (SEO) çok önemli bir bileşenidir. Kullanılma şekline bağlı olarak bir internet sitenin hem trafiğini hem de SERP’deki sıralamalarını etkilemektedir.

Yukarıdaki iki başlığı toparlayacak olursak backlinkler, arama motorları açısından bir sıralama kriteridir. Doğru kullanıldığında pozitif etkisi görülürken, yanlış veya spam şeklinde kullanıldığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşmayı mümkün kılar.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Backlink’in ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıklamaya çalıştık. Peki internet sitenizin daha iyi konuma gelmesi için backlink almaya karar verdiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Backlinklerin doğal olması: Yapay veya sahte backlinkler arama motorları tarafından cezalandırılabilir. Bu nedenle, doğal ve kaliteli backlinkler elde etmek daha iyidir.
  2. İçerik uyumu: Backlinklerin alınacağı web sayfası, konu olarak ilgili ve uyumlu olmalıdır. Bir sağlık sitesine, bir çocuk oyuncağı satış sitesinden alınan bir backlink anlamsız ve yapay görünebilir.
  3. Yüksek Domain Authority (DA): Domain Authority (DA), bir web sitesinin arama motorları tarafından ne kadar değerli olduğunu gösteren bir değerdir. Yüksek DA’ya sahip web sitelerinden alınan backlinkler, daha etkilidir ve daha iyi bir sıralama sağlar.
  4. Düzenli ve doğal dağılım: Backlinklerin dağılımı, düzenli ve doğal bir şekilde olmalıdır. Fazla sayıda backlink alınması veya çok az sayıda alınması, arama motorları tarafından tespit edilebilir ve olumsuz etki yaratabilir.
  5. Güncel ve aktif web sitelerinden: Güncel ve aktif olarak yayın yapan sitelerden alınan backlinkler, daha etkilidir ve daha iyi bir sıralama sağlar.

Hangi Backlink Tipleri Daha Değerlidir?

Backlinkleri farklı kategorilerde değerlendirebiliriz ve bazıları arama motorlarının gözünde diğerlerinden daha değerlidir.

Yüksek kaliteli editoryal backlinkler: Bu tarz backlinkler bağlantı oluşturma ve yüksek kaliteli içerik oluşturma yoluyla doğal olarak elde edilen bağlantılardır.

Mesela hurriyet.com.tr’yi birçok kişi biliyor ve aylık yüzlerce milyon trafiğe sahip bir internet sitesi. hurriyet.com.tr’den alınan bir backlink’in etkisi, trafiği ve etkisi az bir internet sitesinden alınan backlink ile eş değer olmayacaktır.

Dofollow backlinkler: Bunlar, link verilen web sitesine daha fazla değer sağlayan bağlantılardır. Dofollow linkler arama motorları tarafından takip edilebilir ve nofollow linklere kıyasla sayfanın arama motorları karşısındaki değerini daha fazla etkilemekteid.r

Resmi devlet web siteleri veya üniversitelerin internet sitelerinden alınmış bağlantılar arama motorlarının değerlendirme kriterleri arasında daha üst konumda bulunmaktadır.

Mesela .gov uzantıları veya .edu uzantıları arama motorları açısından daha güvenilir kaynaklardır. Bu yüzden de buralardan alınan bağlantılar internet sitesi açısından daha başarılı olmaktadır.

Bununla birlikte aynı alanda faaliyet gösteren başka bir internet sitesinden backlink elde etmek de sıralama açısından pozitif etkilere sahiptir.

DA Nedir?

Moz şirketi tarafından geliştirilen Domain Authority (DA), bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar iyi sıralanacağını tahmin eden bir arama motoru sıralama algoritmasıdır.

Bir web sitesinin backlink profilinin kalitesini 100 puanlık bir logaritmik ölçek kullanarak değerlendirir.

Bir web sitesinin etki alanı, ona işaret eden dış bağlantıların miktarı ve çapının yanı sıra alanın yaşı ve bağlantılı kök alanların toplam sayısı gibi diğer unsurların incelenmesiyle hesaplanır.

Domain otorite puanı yüksek bir internet arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma olasılığı daha yüksektir.

Ancak düşük Domain Authority puanı, bunu yapmakta sorun yaşayacağını gösterir.

Domain otoritesi Googlearama motorlarının sıralamaları belirlemek için kullandığı bir istatistik olmasa da, çeşitli web sitelerinin göreli güçlerini karşılaştırmak ve arama sonuçlarında ne kadar başarılı olacaklarına dair tahminlerde bulunmak için kullanılabilir.

Backlink İnşa Etme Yolları

Kullanıcıların hakkında konuşmak isteyeceği ve sitenizi kullanışlı, ilginç ve ilgi çekici hale getirerek tekrar bağlanmak isteyeceği içerikler oluşturun.

Bu kategoriye blog girişleri, infografikler, videolar ve sosyal medyada veya diğer web sitelerinde paylaşılması muhtemel diğer bilgi türleri dahildir.

İlgili web siteleriyle iletişime geçerek ve bir bağlantı karşılığında bir gönderiye katkıda bulunmayı teklif ederek konuk bloglama trendine katılın.

Böyle saygın ve uygun bir kaynaktan bir backlink elde etmek, herhangi bir çevrimiçi varlık için büyük bir nimettir. Mesela bir profesörün yayınladığı bir makalenin backlink alma olasılığı daha fazladır.

Veya Anadolu Ajansu gibi birçok internet sitesine kaynak sağlayan bir internet sitesinin backlink elde etmesi daha kolaydır.

İçeriğiniz hakkında bilgi yaymak ve insanları paylaşmaya teşvik etmek için ağ sitelerini kullanın. Sonuç olarak, ziyaretçilerde ve sitenize gelen bağlantılarda bir artış görebilirsiniz.

Yararlı araçlar önerin: Hesap makinesi, şablon veya araç gibi alanınız için yararlı bir şey üretin ve bunları çevrimiçi olarak ücretsiz olarak sağlayın. Kullanıcılarına malzemeye erişim sağlamak için bazı web siteleri sizinkine backlink verebilir.

Forum, sözlük gibi birçok insan tarafından kullanılan ve sık etkileşim verilen platformlar backlink almak için idealdir.

Backlink İnşa Etmek Neden Önemli?

“Backlink inşa etme” terimi, diğer web sitelerinden gelen bağlantıların toplandığı yöntemi ifade ediyor. Peki backlink inşa etmek neden önemli?

Bir sitenin arama motoru sonuçlarında başarılı olması, yüksek kaliteli geri bağlantıların sayısıyla orantılı olarak artar.

Bunun nedeni, diğer web sitelerinden gelen bağlantıların, bir sayfanın güvenilirliği için bir referans gibi gözükmesidir.

Bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı ekleme kararı, bağlantısı verilen web sitesinin yetkili ve güvenilir bir bilgi kaynağı olduğu anlamına gelir.

Artan arama motoru sıralamalarının işletmelere fayda sağladığı gibi, bağlantı oluşturma yoluyla site trafiği artırılabilir: insanların bir siteden diğerine atlamasını kolaylaştırarak.

Genel olarak, bağlantı kurma, arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir parçasıdır ve bir web sitesinin popülaritesini ve otoritesini artırabilir.

DoFollow Link Nedir?

Arama motorlarının takip etmesini istediğiniz bir bağlantınız varsa, onu “dofollow” olarak etiketlediğinizden emin olmalısınız. Bu, bağlantılı sayfanın bağlantının değeri için kredi almasını ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmesini sağlayacaktır. Her bağlantı, varsayılan olarak bir dofollow bağlantısıdır.

Buna karşılık, takip edilmeyen bir bağlantı, arama motorlarına bağlantıyı takip etmemeleri veya bağlantının değerinden herhangi birini bağlı web sitesine vermemeleri gerektiğinin bir göstergesidir.

Aslında NoFollow etiketi, bağlantı verilen sayfaya tam anlamıyla referans olmadığı anlamına da gelmektedir. Yani ben bu siteye bağlantı verdim, kaynak gösterdim ancak doğruluğuna tam anlamıyla emin değilim sonucu çıkartılabilir.

Bir web sitesi, çok az veya hiç trafik almayacağını bildikleri bir sayfaya bağlantı değeri iletmekten kaçınmak istediğinde, bunu yapmak için genellikle nofollow bağlantılarını kullanırlar.

Dofollow bağlantıları SEO’nuza yardımcı olabilir. Ancak nofollow bağlantıların da doğal ve sağlıklı bir görünüm açısından önemli olduğunu unutmayın.

Arama motorlarının gözünde daha doğal bir backlink profiline sahip olmak önemlidir. Bu yüzden NoFollow ve DoFollow bağlantılara homojen bir şekilde sahip olunması doğru bir tercih olacaktır.

Konu hakkında Google Arama Merkezi makalesi

NoFollow Link Nedir?

Nofollow bağlantısı, arama motorlarına bağlantının takip etmemesi ve bağlantı verdiği web sayfasını herhangi bir bağlantı değerine (sıralama gücü) sağlamaması talimatını veren bir bağlantı çeşididir.

Bu bağlantılar arama motorlarına, bağlantı verilen web sitesinin bağlantı tarafından onaylanmadığını veya tavsiye edilmediğini söylemek için kullanılır.

Bu backlinkler bir web sitesi güvenilir olmayan veya yetersiz bir kaynağa bağlandığında verilmektedir.

Veya web sitesi sahibi, bağlantılı web sayfasına herhangi bir bağlantı eşitliği sağlamak istemediğinde sıklıkla kullanılır.

Backlink Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Backlinkler, etki etmesi internet sitenizin hitap ettiği alana ve rekabet durumuna göre değişkenlik gösterir.

Bazı backlinkler, sonuç sayfalarında özellikle de rekabet düşükse kendini kısa sürede göstermesi mümkündür.

Ancak rekabetin yüksek olduğu ve dişli rakiplerin bulunduğu durumlarda backlinklerin etki etme süresi uzayabilir.

Aşağıdaki değişkenler, backinklerin ne kadar hızlı çalıştığı üzerinde etkili olabilir:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek profilli internet sitelerinden bağlantı almak etki süresini kısaltabilir. Ancak rekabet durumunun etki etme süresi konusundaki etkinliği dikkate alınmalıdır.

Genellikle hızlı bir şekilde birçok backlinke sahip olmak yerine düzenli, doğal bağlantılar elde edilebilir. Bu da uzun vadede interner sitesinin daha etkili bir şekilde yükselmesini sağlar.

Ankara SEO ajansı olarak, hem SEO’da hem de Ankara Web Tasarım konusunda etkili sonuçlar alıyoruz!