Ana Sayfa Günün İçinden Zatürre Diyerek Hastaneye Geldi! Kalbinin Sağ Tarafta Olduğunu Öğrendi!

Zatürre Diyerek Hastaneye Geldi! Kalbinin Sağ Tarafta Olduğunu Öğrendi!

organları ters yönde

ZONGULDAK’ın Gökçebey ilçesinde ikamet eden Görkem Ala’nın (9), 9 ay önce zatürre şikayetiyle gittiği hastanede organlarının ters yönde ve kalbinin sağ tarafta bulunduğu fark ortaya çıktı. Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Sertaç Akman’ın açıklamalarına göre bu durumun 6 bin ile 35 bin doğumda bir yaşandığı ve insan hayatını negatif yönde etkilemediğini öğrenildi

 İlkokul öğrencisi olan Görkem Ala, geçtiğimiz şubat ayında zatürre tanısıyla Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorların yaptığı tetkiklerin ardından Görkem Ala’nın organlarının normal insan vücuduna göre ters yönde tespit edildi. Kalbi normal insan bedeninin aksinasağ tarafta bulunan Görkem Ala, tedavisinin ardından evine gönderildi.

Görkem Ala, geçtiğimiz haftalarda ise apandisit rahatsızlığı ile ilgili aynı hastaneye başvurdu. Görkem Ala’nın sol tarafında bulunan apandisit başarılı bir ameliyatla alındı. Tedavisinin ardından sağlığına kavuşan Görkem Ala, taburcu edildi.

Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Sertaç Akman, hastanın kalbinin sağda olmasının ‘Situs İnversus totalis’ durumu olarak adlandırıldığını söyledi.

‘HIZLI BİR ŞEKİLDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU’

Bu tür kişilerde kalbin sağda olmasıyla diğer tüm iç organlarının zıt pozisyonda olduğunu anlatan Dr. Akman, şöyle dedi:

“Kalbin sağda olması durumu ile birlikte tüm iç organların zıt pozisyonda olması olarak bilinen kalıtsal bir durumdur. Toplumda  6 bin ile 35 bin canlı doğumda bir görülebilecek bir durumdur.

Bu durumda apandisit de sol alt kadranda bulunur. Hastaların çoğu yaşamı boyunca hiçbir belirti ve sıkıntı vermeden  normal yaşamlarını devam ettirmektedirler.