Ana Sayfa Bilim Vücudunuz Aslında Kaç Yaşında?

Vücudunuz Aslında Kaç Yaşında?

vücudunuz aslında kaç yaşında

Yanağınızın İçinin Her 3 Saatte Bir Yenilendiğini Biliyor muydunuz?

Tükürük sıvısındaki yanak çeperi üstünde gerçekleştirilen çalışamalar bu hücrelerin neredeyse her 3 saatte bir yenilendiğini gün yüzüne çıkardı.

Siz bu uzunlukta bir cümleyi okuyana kadar vücudunuz neredeyse 2 milyon tane yeni alyuvar hücresi üretmiş olacak!

İnsan vücudunda yaklaşık olarak 37,2 trilyon hücre bulunuyor. Beynimizde 86 milyar nöron, tenimizde izolasyon görevini sağlayan 50 milyar kadar yağ hücresi ve kanınızın her milimetreküpünde 4 ila 6 milyar hücre bulunuyor. Ancak her şeyin bir sonu olduğu gibi bu hücrelerin de bir sonu var! Anlayacağınız hücreler ölümsüz değil. Hücreler de sizinle birlikte yaşlanıyor, yıpranıyor ve ölüyor. Ancak üzülmeyin, vücudunuz bu hücrelerle adeta bir yarış halinde bu hücreleri yenilemeye çalışıyor.

Hücreler Kaç Gün İçinde Yenilenir?

Bu durum vücudun belirli bölgelerinde birlikte bazı hücreler saatler içinde yenilenirken bazıları aylar alıyor. Hatta bazıları ölene kadar bizimle yaşıyor ve hiç yenilenmiyor.

Sperm Kaç Günde Yenilenir? Sperm Kaç Günde Ölür?

Yetişkin bir erkek sürekli olarak, durmaksızın sperm üretiyor. Bu sperm hücreleri döllemek için dişi üreme hücresi olan yumurta arayışı içinde ancal 3 ila 5 gün arasında hayatta kalıyor. Ancak endişelenmeyin yukarıda da dediğimiz gibi erkek vücudu sürekli olarak sperm üretiyor. En küçük hücre dediysek yanılmıyoruz! Spermin boyu 3-5 mikrometre arasında değişiyor. ne santimetre ne milimetre. Mikrometre!

Yumurta Hücresi Kendini Yeniler mi?

Kadınlar dünyaya geldiklerinde tüm yumurta hücreleleri hazır olarak doğuyorlar. Evet yanlış duymadınız bir erkek sperm üretmeye ergenlikte başlarken, kadınlar yumurtalarını bebeklikten getiriyorlar. Yumurtaları beraberlerinde getiriyorlar ama bu yumurtaların olgunlaşmaya başlaması ergenlik dönemini buluyor.

Akciğer Çeperi

Bizim yaşam kaynağımız olan oksijeni almamızı sağlayan güzel akciğerlerimiz! Akciğerlerin narin çeperi yalnızca tek bir hücre kalınlığında. En küçük hücre olan spermin boyunun 3 ila 5 mikrometre arasında değiştiğini düşünürsek epek narin bir akciğer çeperine sahibiz ve bu çeperler 8 gün kadar dayanıyor ve bu sırada da kendini yeniliyor.

Peki Diğer Hücrelerimiz Kendini Kaç Günde Yeniliyor? 

Yukarıda gün dedik ama bazı hücrelerimiz bizimle birlikte doğup, değişmeden bizimle birlikte ölüyorlar. Göz merceği bunlardan biri. Fakat göz merceği bu konuda tek değil. Serebral nöronlar da ölene kadar değişmeden bizimle. Kalınbağırsak hücrelerinin yenilenmes, 3-4 günde bir yenilerken, incebağırsak çeperi hücrelerinin kendilerini yenilemesi 2 ila 4 gün arasında değişiyor. Bununla beraber incebağırsak ve kalınbağırsağı kaplayan hücreler vücudumuzda en hızlı kendini yenileyen hücrelerden.

Vücut 7 Yılda Yenilenir mi?

Bu bilgiyi birçok yerde duymuşsunuzdur. Şimdi bu duyduklarımızı unutalım ve doğrusunu öğrenelim (ben de böyle sanıyordum ama öğrendikten sonra böyle olmadığını gördüm). Yukarıda da dediğimiz gibi, büyük oranda sudan oluşan ve gözümüze gelen ışığı odaklayarak görmemizi sağlayan yapılardan olan göz merceği 80 yıl kadar dayanıyor!

Kaynak

 

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Ufkunuzu Açacak Bilgiler! Saniyede 8 Kilometre Yol Alıyor!