Ana Sayfa Bilim Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Ufkunuzu Açacak Bilgiler

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Ufkunuzu Açacak Bilgiler

uluslarası-uzay-istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu

Dünya üzerinden uzaya uzanan, dünya ve uzay arasında adeta bir köprü görevi gören bir yapı:Uluslararası Uzay İstasyonu! Bilim tarihinin en büyük işbirliğine sebep olmuş, Avrupa, ABD, Rusya, Japonya ve Kanada’nın güç birliği yapmasına neden olmuştur. İnsanoğlunun yaptığı en hızlı yapılardan olan Uluslararası Uzay İstasyonu, 6 kişilik mürettebatıyla birlikye saniyede 8 kilometre yol alırken, bu devasa yapı 90 dakikada bir Güneş’in doğuşuna şahitlik ediyor. Gelin şimdi hep beraber bu yapı hakkında şaşırtıcı bilgilere bakalım.

Geceleri gökyüzüne baktığınızda gözünüze önce Ay, ardından Venüs’ün parlaklığı çarpıyor olabilir ama durun! Bir cisim daha var o da Uluslararası Uzay İstasyonu! Eğer şanslıysanız ve gökyüzünü iyi gözlemliyorsanız, Uluslar Arasını Uzay İstasyonu’nu üzerinizden geçerken görebilirsiniz

Bu istasyon öyle bir istasyon ki astronotların ve biliminsanlarının bilimsel deneylerde kullanabileceği metalleri eriten bir fırınları bile var!

Uluslararası Uzay İstasyonu Yeryüzünden 400 Km Yüksekte!

Uluslararası Uzay İstasyonu diğer uzay cisimlerinden yakın olsa da gezegenimize 335 ila 400 km uzaklıkta bulunuyor ve istasyona gitmenin 2 yöntemi var. Eğer hızlı bir şekilde gidilmek isteniyorsa 6 saate ulaşılıyor. Ancak 6 saat içinde 4 yörünge turu atmanız gerekiyor. Diğer bir yöntemse genellikle kullanılan yöntem, bu yöntem ise yaklaşık 2 gün sürüyor ve bu süre zarfında uzay aracı, istasyona ulaşmak için 34 yörünge turu atıyor.

Maliyeti İse Dudak Uçuklatıyor

Böylesine devasa, ve teknik donanımlı bir yapının maliyetinin ucuz olması beklenemez. Uluslararası Uzay İstasyonu projesinin geliştirilmesi, yapılması ve diğer işletme maaliyetleriye beraber 120 milyar dolara mal oldu. Tüm bu maliyet ABD, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı üyesi 10 Avrupa ülkesi tarafından karşılanmıştır.

Devasa bir yapıdan bahsediyorsak bu yapının ağırlığı ve boyunu söylemeden geçmeyelim. Uluslararası Uzay İstasyonu tam 108 metre, evet yanlış duymadınız tepemizde resmen bir futbol sahası büyüklüğünde bir yapı dolaşıyor. Ve bu yapı tamı tamına 400 ton. Sanırım şimdi tam olarak büyüklüğünü kavramış oluyoruz. Ayrıca 6 kişilik mürettebat için 820 m2‘lik kullanıma sahip ancak ilerleyen yıllarda Rus yapımı yeni bir modülün istasyona bağlanması bekleniyor.

Bu teknoloji harikası yapının donanımının elbette az olması beklenemez istasyon ve mürettabatın, güvenliği ve sağlığı için 350 bin algılayıcı ve sensör çalışıyor ve bu algılayıcı ve sensörler için ise 50’den fazla yüksek teknolojili bilgisayar görev yapıyor. Sırf güvenlik ve sağlık için böyle olduğunu düşünürsek diğer bilimsel çalışmalar için kim bilir kaç tane bilgisayar kullanılıyordur.

İstasyondan saniyede yaklaşık 300 milyon bite ulaşan veri yüksek hızlı internetin neredeyse iki katı hızlıı Dünya’ya aktarılıyor (1GB= 8.589.934.592 Bit). Ve geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya 4,59 terabaytlık bilgi transferi yapıldı.

Bir de uzay yürüyüşü var ki astronotlar için en heyecan verici kısım bu olmalı. İstasyonun bakımı, onarımı ve dünyadan gelen yeni donanımların testi için yapılıyor. Bu faaliyetler için bugüne kadar 300’e yakın uzay yürüyüşü yapıldı ve bu yürüyüş anında astronotlar yaklaşık saniyede 7 km yol alıyorlardı. Bir insan için saniyede 7 km yol almak inanılmaz bir şey!

Uluslararası Uzay İstasyonu Dışında Yürüyüş!

Bu bilgi hepimiz için korkunç olabilecek türden bir bilgi. Eğer bir astronotun uzay yürüyüşü yapması gerekiyorsa eğitimler sırasında yaklaşık 12 metre derinlikte dev bir su tankerinin içerisinde yaklaşık 150 saat kadar eğitimden geçmesi lazım.

Şu ana kadar saat olarak en çok uzay yürüyüşü yapmış kişi ise Rus kozmonot Anatoly Solovyevdir. Solovyev istatistiklere göre 82 saat 22 dakika uzay yürüyüşü yapmıştır. İkinci sırada ise NAS astronotu Peggy Whıtson var ve Whitson 60 saat 21 dakika uzayda kalmıştır. Görünüşe göre Amerika, Rusya’ya uzay yürüyüşü sırasında yenik düşmüş görünüyor. 🙂

 

Kaynak

 

Parker Güneş Sondası Güneş’e Dokunacak