Ana Sayfa Elektrikli Araçlar Tesla’nın Arabaları Yakında Milyonlarca Kilometre Gidecek Duruma Gelebilir

Tesla’nın Arabaları Yakında Milyonlarca Kilometre Gidecek Duruma Gelebilir

elon musk semi

Elon Musk, Tesla’nın yakında milyonlarca kilometre gidebilecek elektrik bataryalarına sahip olacağına dair söz verdi. Son günlerde çıkan bir makale ise Elon Musk‘ın bu konuda gerçekçi konuştuğunu gösteriyor.

Elon Musk geride bıraktığımız Nisan ayında, Tesla’nın ürettiği elektrikli arabaların, arabalarının kullanım ömrünün sonuna kadar 1 milyon milden ( 1.609.344 kilometre) fazla yol gidecek olması konusunda söz vermişti. O zaman Elon Musk‘ın bu sözü birçok insan tarafından abartı olarak görünüyordu. Bu durumda zaten Tesla’nın araçlarına sahip olan kullanıcılar, diğer elektrikli araçların kullanım ömrünün çok ötesinde olan araçlarının mevcut pil paketlerinin yenilenmensini bekleyebilirler. Ancak Tesla‘nın bu duruma vereceği cevap ne olur bilinmez.

Eylül ayının başlarında, Tesla ile özel bir anlaşmaya sahip olan Dalhousie Üniversitesi’ndeki bir grup pil araştırmacısı, The Electrochemical Society of Journal’da bir lityum-iyon pilin “bir elektrikli araca 1 milyon milden fazla güç vermesi gerektiğini” belirten bir makale yayınladı. Makalenin şaşırtıcı yanlarından biri ise bu bataryaların milyon mil kullanım ömrü boyunca enerji kapasitesinin sadece %10’unu (yüzde on) kaybedeceği oldu. Bu durumda ise Elon Musk verdiği sözü tutabilecek konumda gibi gözüküyor.

Dünyanın önde gelen lityum-iyon araştırmacılarından fizikçi Jeff Dahn liderliğindeki Dalhousie grubu, pillerin şimdiki durumunun daha önce de belirtildiği gibi diğer lityum-iyon pillerden daha iyi performans verdiğini. gösterdi. Dalhouise grubu tarafından, bu pillerin özellikle Tesla’nın geliştirdiği Robotaksi ve Semi adını verdiği uzun mesafeli elektrikli kamyonu için yararlı olabileceği belirtildi.

Bu noktada ilginç olan durum ise, makale yazarların bu durumun yani 1 milyon mil kullanımda pilin enerji kapasitesinin sadece ve sadece %10’unu kaybedecek olmasını bir ilerleme veya buluş olarak görmemeleri oldu. Aksine bu makalenin diğer batarya araştırmaları için referans noktası olarak sunulduğunu belirttiler.

Dahn ve meslektaşları, makale için “Elektrot bileşimleri, elektrot yüklemeleri, elektrolit bileşimleri, kullanılan katkı maddeleri vb. dahil olmak üzerece bu pil hücrelerinin tüm detayları diğer araştırmalar için sağlanmıştır.” dedi. “Bu durum, başkalarının bu hücreleri yeniden yaratabilmeleri ve bunları kendi Ar-Ge çalışmaları için kıyaslama noktaları olarak kullanabilmeleri için yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Editör Notu:Şirketler ve araştırma grupları arasında olan böyle paylaşımların, tüm şirketler ve araştırma grupları için olmasını diliyoruz.

İlginizi Çekebilir!

Elon Musk Teknoloji Konusunda En İlham Verici Lider Seçildi

Kaynak