Ana Sayfa Dünya Teknolojide Bugün Neler Oldu?

Teknolojide Bugün Neler Oldu?

teknolojide neler oldu

1-)Facebook, nihayet, kullanıcıların diğer web sitelerinin Facebook ile paylaştığı bilgileri, çevrimiçi etkinlikleriyle ilgili olarak “bağlantısını kesmesine” izin verecek. Silikon Vadisi’nin dev şirketi web’de başka bir bölümde toplanan verilerin sosyal ağ tarafından bu bilgilerin nasıl kullanılabileceğinin kontrolünü sağlayan “Off-Facebook Activity” aracının kullanılmaya başladığını resmi olarak açıkladı.

2-)Facebook, gelecek haberler bölümünde görevli personel için, gazeteci çalıştırmaya başladı. Facebook’un bunu yapmasının sebebinin ise sahte haberlerin, platformda yol açtığı güvensizlik duygusunun ortadan kaldırmaya çalışmak. Sosyal platform devi gazetecilerin görev tanımının ise 3 farklı işten oluşacağını söyledi. Gazeteciler, yayıncılardan günün en önemli hikayelerini kapsayan içerikleri alacak; haber etkinlikleri için plan geliştirecekler ayrıca Facebook’un haberler karşısında stratejisini geliştirmek için verileri analiz edecekler.

3-)Bloomberg’in yaptığı açıklamada, Apple’ın “The Morning Show” adlı yapımının ilk sezonunun 150 milyon dolara mal olduğu ve dizi tarihinin en pahalı TV dizilerinden biri olacağı söyleniyor. Diğer bir iddia ise 2 sezon, toplamda 20 bölümden oluşacak olan dizinin 2 sezonluk maliyetinin 300 milyon dolar olacağı belirtildi.

4-)YouTube, FTC tarafından çocukların gizlilik yasaların ihlal ettiği için, özellikle de video devinin 13 yaşından küçük çocukların verilerini topladığı ve bu sebeple Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nın (COPPA) ihlali nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

5-)Bloomberg Salı günü yaptığı açıklamada, denetleyicilerin tepkilerini azaltmak adına belirgin girişim olarak YouTube’un çocukların izlemelerinin daha muhtemel olduğu videolarda “hedeflenmiş” reklamlara izin verme uygulamasını sonlandırmayı plandladığını bildirdi.

6-)The Wall Street Journal’ın yeni raporuna göre, insanlar Facebook Marketplace’i silah satmakk için kullanıyotlar. Facebook’un politikası silah satılmasını yasaklasa da, satıcılar silah satmak için silah kutuları ve silah isimleri için yanıltıcı, Facebook’un algılayamadığı listeler kullanıyor

Minik Tatlı Robotlar

7-)Öğrencilere muz vermek için sevimli robotlar üreten Starship Technologies, yatırım turundan 40 milyon dolor daha topladı. Şirket, muzdan paket servisi olabilen aklınıza gelebilecek her şeyi, üniversite kampüsleri ve mahallelerinde dağıtmaya başladı. 2014’den bu yana 85 milyon dolor toplayan şirket, ayrıca 100 bin teslimatı tamaladığını ve yeni yatırımını, hizmetlerini yeni üniversite ve kampüslere hizmet vermek için kullanacağını bildirdi.