Ana Sayfa Bilim K2-18B Adı Verilen Su İçeren Başka Bir Gezegen Keşfedildi!

K2-18B Adı Verilen Su İçeren Başka Bir Gezegen Keşfedildi!

K2-18B Su bulunan gezegenler

Bilim insanları güneş sistemimizin dışında yaşamın kaynağı suyun varlığına dair belirtiler içeren bir başka gezegen keşfettiler K2-18b ismi verilen gezegen yaklaşık olarak 110 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor ve NASA’nın Kepler uzay teleskobu kullanılarak keşfedildi.

University College London’da bulunan gökbilimciler, Hubble uzay teleskobu ile K2-18b adlı gezegenin izlerini sürdüler ve milyarlarca kilometre uzakta bulunan gezegenin atmosferinde dünyadaki bulutlara benzer şekilde su buharı izleri buldular.

2015 yılında Kepler Uzay Teleskobu tarafından keşfefilen K2-18b için astronomlar, Hubble uzay teleskobu tarafından 2016 ve 2017 yıllarına ait arşiv verilerini kullandılar. Bu verilerden yola çıkan bilim insanları, gezegenin atmosferinde bulunan hidrojen ve helyum ile birlikte bulununan su buharının moleküler imzasını ortaya çıkardılar.su buharı bulunan gezegenler

Florida Tech’de havacılık, fizik ve uzay bilimleri başkanı olan Dan Batcheldor, “Bu yaşam için gerekli olduğunu düşündüğümüz koşulları sahip olan gezegenin bir başka örneği” dedi. Ancak Batcheldor K2-18b adlı gezegende yaşamın zor olabileceği konusunda da uyarıyor. Gezegen biliminsaları tarafından Goldilocks adı verilen bölgede bulunuyor. Goldilocks adlı terimin açıklaması ise şöyle “Astronomide gezegenin yaşam barındırmak için uygun koşullara sahip olduğu, ebeveyn yıldızdan uygun uzaklıktaki bölge. güneş sistemimizde sadece dünya Goldilocks Zone’dadır. Habitable Zone olarak da tabir edileblir.

Batcheldor açıklamalarında, “Gezegen yaşam için uygun bölgede bulunurken ve atmosferde su bulutları olduğunu iddiası potansiyel varlığını korurken, gezegenin cüce bir yıldız etrafında bulunan konumu, orada yaşam için iyi bir işaret olmayabilir.” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları yeni ve gelişmiş teknolojilere sahip teleskopların kullanılabilir olmasını büyük bir heyecanla bekliyor. Bunun sebebi ise bu gelişmiş teleskopları kullanarak su buharı ve olası yaşam belirtileri olan daha fazla gezegen keşfedecek olmaları. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun gün yüzüne çıktığında, bu gezegenlerin daha detaylı gözlemlerini yapması bekleniyor.

Bugüne kadar Kepler, güneş sistemimiz dışında bulunan binlerce yaşam izi barındıran potansiyel gezegeni keşfetti. Bu teleskoplar birlikte Transiting Exoplanet Survey Satellite adı verilen Teleskop, daha fazla gezegen aramak için gözlem yapmaya devam ediyor.

Parker Güneş Sondası Güneşe Dokunacak!

Kaynak