Ana Sayfa Gündem Starman, Güneş Çevresindeki İlk Yörüngesini Tamamladı!

Starman, Güneş Çevresindeki İlk Yörüngesini Tamamladı!

starman nerede tesla roadster nerede

Starman Roadster Şimdi Nerede?

557 gün önce başarılı bir şekilde Falcon Heavy ile fırlatılan Starman ve Tesla Roadster artık bir uzay sakini! Starman’in nerede olduğunu takip etmeye yarayan Where is Roadster’ın verilerine göre kozmik sürücü Güneş etrafındaki ilk yörüngesini tamamladı ve ilk Falcon Heavy lansmanından bu yana ana yıldızımız olan Güneş’in etrafındaki turu 557 gün sürdü. Bu Tesla Roadster ile birlikte Starman bu süre zarfı içinde 762 milyon milden fazla yol aldı ve 36 bin millik garantisini 21 bin kez aştı.

Maalesef Starman’ı gece gözyüzünde süzülürken görmüyoruz. Dünya’nın konumuu şu anda Güneş’in tam karşısında ve Starman 5 Kasım 2020’ye kadar tekrar Dünya’ya yakınlaşmayacak ve yaklaştığında ise bu mesefe 32.2 milyon mil olmuş olacak. Bu tarihten daha önce ise 7 Ekim’de Mars’a 4.6 milyon mil uzaklıkta olacak. Bundan sonra ise Starman’ın uzun bir yalnızlık süreciyle karşılaşacağı düşünülüyor. Uzmanlar Starman’ın 2047’ye kadar gezegenimize yaklaşmayacağını söylüyor.

Ortaya atılan bu düşünceler insanlığın yüksek hızlarda uzay yolculuğu yapamayacağı düşünülerek söyleniyor. SpaceX’in kendisi, derin uzay yolculuklarına hazırlanıyor ve ABD, NASA ile birlikte 2030 veya daha ileri yıllarda Mars’a innsan göndermeyi umuyor. Starman evini ziyaret ettiğinde (2047) insanların uzay yolculuğu günümüze kıyasla daha rutin bir olay haline getirme olasılığı da yok değil!

Where’s Tesla Roadster?

 

NASA Mars’a Taş ve Kaya Toplamak İçin Gidecek!