Ana Sayfa Gündem Son Dakika:Ateşkes 150 Saat Daha Uzatıldı!

Son Dakika:Ateşkes 150 Saat Daha Uzatıldı!

putin erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz kıyısında bulunan Soçi kentinde bir araya geldi. Yapılan 6 saatlik zirvenin ardından Türkiye ve Rusya arasında 10 maddelik bir mutabakata varıldı. Anlaşmaya göre, ateşkes süresi 150 saat daha uzatıldı. ABD ile yapılan görüşmeler sonucunda terör örgütü YPG’ye tanınan ve bu gece saat 22:00’de bitecek olan ateşkes anlaşması uzatılmış oldu. ‘

Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşme bugün 13:28’de tarafların katılımıyla baş başa gerçekleşti.

Zirve Sonrası Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ortak Basın Açıklaması

Kritik buluşma sonrası iki lider açıklamalarda bulundu. “150 saat içinde YPG güvenli bölgeden çıkarılacaktır” ifadelerini kullanan Recep Tayyip Erdoğan “150 saatin sonunda 10 kilometre derinliğinde Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır.” dedi. Basın toplantısının bitmesinin ardından iki tarafın anlaştığı 10 maddelik mutabakat metni okundu. Metni okuyan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  Tel Abyad ve Rasulayn’ı içine alan mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statükonun muhafaza edileceğini bildirdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıklamaları

350 bini Kürt, 3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşine son 8,5 yıldır kucak açan bir ülkeyiz. Artık bu kardeşlerimizin vatan hasretini dindirecek adımları atmamız gerekiyor.

Sayın Başkanla ağırlıklı olarak Barış Pınarı Harekatımız bağlamındaki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Putin’e harekatımız hakkında kapsamlı bilgi verdim.

Bundan sonraki süreçte ana gayemiz, istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektir.

Bu süreçte, Rus dostlarımızla beraber çalışacak gönüllü geri dönüşleri kolaylaştıracak projelere imza atacağız.”

Sayın Putin’le terörle mücadele, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin sağlanması ile mültecilerin geri dönüşü noktasında tarihi bir mutabakata imza attık.”

“Tel Rıfat ve Münbiç’teki tüm YPG’li teröristler, silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır.” şeklinde konuşan Erdoğan, “23 Ekim öğlen 12.00’den itibaren 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları, 30 kilometrenin dışına çıkarılacak. 150 saatin sonunda Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda, 10 kilometre derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacak.” ifadelerini kullandı.