Ana Sayfa Dünya Parker Güneş Sondası’dan Görüntüler

Parker Güneş Sondası’dan Görüntüler

parker güneş sonrası

Parker Güneş Sondası geçen yıl Güneş hakkında daha çok bilgi edinmemiz için yola çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde Güneş etrafındaki ikinci yörüngesini de tamamlamış oldu.

Görevden elde edilen sonuçlar, NASA Genel Merkezin’de bulunan Heliofizik Anabilimdalı Başkanı Dr. Nicki Fox verdiği demeçte şunları söyledi. “Çok mutluyuz. İlk iki geçişten elde ettiğimizden en az iki kat daha fazla veri toplamayı başardık” dedi.

Sonda şimdiye kadar Güneş’in atmosferinden ilk görüntüyü yakaladı ve Güneş’e de en yakın geçişini yaptı. Toplanan bilgiler Güneş’in aşırı sıcaklarının nedenini, uzaya attığı parçacık ve plazmaları anlamamızı sağlayacak. Parker Güneş Sondası proje bilimci Dr. Nour Raouafi, “Güneş’e yakın uçmak çok tehlikeli bir durum ve bu verileri elde etmenin tek yolu Güneş’e yakın uçmak” diyor.

Güneş sondasında bulunan araçlardan olan Wide-Fiel Imager (WISPR) (geniş alan görüntüleyici), Güneş rüzgarlarını, şokları ve görünür ışık görüntülerini yakalan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Görüntüyü yakalamak için birlikte çalışan iki teleskoptan oluşan araç 2018’in Kasım ayının 6 ile 10’u arasında toplanan elde edilen veriler video haline getirildi.

YouTube

Videoda, Güneş’in üzerinde sola doğru ve soldan sağa doğru akan rüzgarları görebiliyoruz. Ortada sol tarafta, güneşin ekvatorundan gelen yoğun bir güneş rüzgarı akışı olan ve flama adı verilen parlak bir yapı görülüyor. Sağ tarafta ise parlak bir nokta olarak beliren Merkür gezegenini görüyoruz. Görüntülerde geçen beyaz çizgiler ise kayıt sırasında kameralara takılan toz parçacıklarıdır.

Güneş sonrası aşama ise bu yılın sonunda yani aralık ayında gerçekleşmesi beklenen Venüs uçuşunu yapmadan önce gireceği önemli aşamadır. Bu aşama ise bilim insanlarına yıldımızla ilgili yeni veriler toplama şansını verecek.

 

PARKER GÜNEŞ SONDASI GÜNEŞ’E DOKUNACAK!