Ana Sayfa Bilim Parker Güneş Sondası, Güneş’e Dokunmak İçin Yola Çıktı!

Parker Güneş Sondası, Güneş’e Dokunmak İçin Yola Çıktı!

parker güneş sondası

Arkadaşlarınızla sohbet ettiğiniz esnada içlerinden biri çıkıp da insanlık birgün Güneş’e gidecek deseydi büyük ihtimalle hepimiz hadi canım ordan diyor olacaktık. Ancak yaklaşık bir sene önce fırlatılan Parker Güneş Sondası Güneş’e doğru yolculuğa başladı bile!

Peki, Güneş’e Neden Bir Araç Yolladık?

12 Ağustos 2018’de Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan fırlatma üssünden DELTA IV roketi ile fırlatılan Parker Güneş Sondası , Güneş’in atmosferini, yapısını, Güneş’de meydana gelen fırtınaları ve Güneş’in yaşadığımız gezegeni ve diğer gezegenleri nasıl etkilendiğini araştırmak için yola çıktı. Ayrıca proje NASA’nın Living With a Star Programı’nın bir parçası.

Parker’ın Diğer Uzay Araçlarından Farkı Ne Olacak?

Parker Güneş Sondası’nı diğer uzay araçlarından ayıracak özellikse diğer uzay araçları gibi Güneş’in etrafında dönüp durmayacak olması. NASA’da çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız’ın yazısında aktardığına göre araç Güneş’e vur-kaç taktiği gibi bir taktikle yaklaşıp Güneş hakkında gerekli bilgileri alıp yeniden uzaklaşacak şekilde tasarlandı. Bu durumu ise görev süresi olan 7 sene içinde, 7 defa Venüs’ün kütle çekim kuvvetiyle sapan etkisi yaparak, Güneş’e her atılmasında yörüngesini küçülterek 24 kez yakın geçiş yapacak.

Peki Parker Güneş Sondası, Güneş’e Gerçekten Dokunacak mı?

Güneş Sondası, Güneş’e en yakın geçişisini Güneş’e 6 milyon km uzaklıktan yapacak ve siz bu satıları okurken bunun neresi dokunmak diye düşünebilirsiniz. Ancak Güneş’e en uzak gezegeni yani Neptün’ün Güneş ile arasındaki mesafeyi düşünürsek ki bu mesafe yaklaşık olarak 4.45 Milyar Km’dir. Bu duruma göre uzaya yolladığımız araç Güneş’e dokunacak fikri hiç de yanlış olmuyor!

Araç Bu Kadar Yakınlaşacak da Radyasyon ve Sıcaklıktan Yanmayacak mı?

Çekirdeğinin sıcaklı 15 milyon dereceye kadar ulaşan Güneş’in, yüzeyinin sıcaklığı ortalama olarak 5500 C derece olarak ölçüldü. Peki Parker Güneş Sondası bu sıcaklığa nasıl dayanacak? Bu soruya cevap vermeden önce aracın Güneş’in hangi katmanına yakınlaşacağına değinelim. Hepinizin bilgiği gibi Güneşin’de Dünya gibi bir atmosferi var ve bu atmosferin bilim insanlarınca en dikkat çeken kısmı “Korona” tabakası. Korona’nın sıcaklığı 500 bin dereceden 2 milyon dereceye kadar çıkıyor. Parker Güneş Sondası’da araştırmaları sırasında bu tabakaya girip çıkacak. Ancak bu atmosfer tabakası ne kadar sıcak olursa olsun tabakanın yoğunluğu küçük olduğu için araç bu sıcaklığı hissetmeyecek.

Aracın elektronik parçaları ise yaklaşık olarak 11.43 cm kalınlıkta çift tabakalı karbon-karbon alaşımından oluşan Termal Koruma Sistemi adı verilen bir kalkan tarafından korunacak. Kalkanın Güneş’e bakan yüzü, Güneş ışınların maksimum şekilde yansıtacak şekilde özel bir maddeyle beyaza boyandı. Bu sistem sayesinde binlerce derece sıcaklıktan içinde olmasına rağmen elektronik devlerin 30 C gibi bulunduğu konuma göre bir hayli soğuk bir şekilde korunacağı belirtildi.

Parker Güneş Sondası Ne Kadar Hıza Ulaşacak?

Akıllarda dolaşan bir diğer soru ise Parker Güneş Sondası kaç km hıza ulaşacak? Aslına bakacak olursak Parker Güneş sondası insanoğlunun bugüne kadar ulaşacağı en yüksek hıza ulaşacak. Araç saatte 700 bin km hıza ulaşacak, bu da demek oluyor ki araç her şekilde bizi şaşırtmayı başarıyor.

 

 

Kaynaklar: Umut Yıldız, NASA, bilim.org