Ana Sayfa Bilim Mars Taşları Uzay Araçları Tarafından Dünya’ya Getirilecek!

Mars Taşları Uzay Araçları Tarafından Dünya’ya Getirilecek!

mars görevleri

Apolla misyonunun en büyük bilimsel başarılarından biri, astronotların Dünya’ya dönerken yanlarında getirdikleri taş örnekleriydi. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen bu taş örnekleri hala yeni bilimsel gelişmelere yok açmaya devam ediyor. NASA bu başarıyı, 2020’nin başlarında Mars üzerinden örnekler almayı planlayan misyonlar koyarak Mars’da devam ettirmeyi umuyor.

Bu görevlerin zorluğu ise, Mars üzerinden topladığımız kaya örneklerini nasıl Dünya’ya getireceğiz. Eğer görev başarılı olursa ilk defa başka bir gezegenden, yaşadığımız gezegene örnek getirilmiş olacak. NASA’da çalışan Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada “Apolla 11, diğer gezegenlerden gelecek olan örneklerin, Dünya’da yapılacak analizlerin muazzam değerini gözler önüne serdi” dedi. “Bugün Apollo’nun omuzlarında yükseliyoruz, insanlığın Mars’a gidiş dönüşündeki ilk adımı başlatmaya hazırlanıyoruz” diye de ekledi.

NASA, Mars 2020 Rover’in ineceği Jezero Krateri etrafına odaklanan örnek toplama hazırlıkları hakkında daha fazla detayı dünya ile paylaştı. Açıklanana göre araç Mars üzerinden örnekleri toplayacak ve bulunduğu konumda analizleri yapacak. Bu proje için iki birbirini takip eden 2 görevin olacağı tahmin ediliyor. İlk aşamada, Mars Ascent Vehicle adında bir roketle Mars’a iniş yapılacak ve Jezero kraterine bir roket daha yerleştirilecek bu roket ise Mars’dan toplanan örnekleri Dünya’ya getirmek için kullanılacak.

Kaynak

 

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Hiç Bilmediğiniz Bilgiler!