Ana Sayfa Bilim Karanlık Madde Gizemini Korumaya Devam Ediyor

Karanlık Madde Gizemini Korumaya Devam Ediyor

karanlık-madde

Yapılan yeni bir çalışmaya göre karanlık madde, Büyük Patlama’dan önce ortaya çıkmış olabilir.

Bilim insanlarının evrenin kütlesinin yaklaşık olarak %80’ini oluşturduğunu düşündükleri karanlık madde, modern bilimin en çok merak edilen gizemlerinden biri.

Karanlık Madde’nin tam olarak ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı soruları, yıllardır gizemini koruyor. Ancak yeni bir çalışmaya göre, karanlık maddenin nasıl ortaya çıktığı ve astronomik gözlemlerde nasıl tanımlanacağı hakkında yeni bir fikir ortaya atıldı.

Çalışma, parçacık fiziği ve astronomi arasında yeni bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Eğer düşünüldüğü gibi karanlık madde Büyük Patlama’dan önce doğmuş ve bizim bilmediğimiz parçacıklardan oluşuyorsa, galaksilerin uzayda benzersiz bir şekilde dağılmasıyla da arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu bağlantı Büyük Patlama’dan önceki zamanlarla ilgili sonuçlar çıkarmak için de kullanılabilecek.

Gökbilimciler karanlık maddenin kökeni hakkında pek bir şey bilmemekle birlikte, galaksilerin, galaksi kümelerinin ve galaksilerin evrende yerlerini almasında önemli bir rol oynadığını biliyorlar. Doğrudan gözlenemese de, bilim adamları karanlık maddenin, evrende görünür şekilde bulunan maddelerin nasıl hareket ettiği ve uzayda dağılması konusunda yer çekimi etkisinin var olduğunu biliyor.

Araştırmacılar uzun süredir karanlık maddenin Büyük Patlama’dan kalan artık bir madde olması gerektiğine inanyorlardı. Araştırmacılar uzun zamandır bu tür karanlık maddeleri aradılar, ancak şimdiye kadar yapılan tüm deneyler başarısız oldu. Eğer karanlık madde gerçekten Büyük Patlama’nın bir kalıntısıysa, o zaman birçok durumda araştırmacıların farklı parçacık fiziği deneylerinde doğrudan bir karanlık madde sinyali görmüş olmalılar diyor Tommi Tenkanen.

Çalışma, yeni ve basit bir matematiksel çerçeve kullanarak, alanıın ve hacmin çok hızlı bir şekilde genişlediği bir çağda karanlık maddenin Büyük Patlama’dan önce çıktığını gösteriyor. Bilim insanları, bu hızlı genişlemenin “skaler” adı verilen belirli türdeki parçacıkların bol miktarda üretilmesine yol açtığına inanıyorlar. Ancak şimdye dek yalnızca bir skaler parçacık keşfedildi. O da ünlü Higg bozonu. Tenkanen, karanlık maddenin ne olduğunu kesinlikle bilmiyoruz, ancak skaler parçacıklarla ilgisi varsa, Büyük Patlama’dan daha eski olabilir diye de ekliyor.

Aslına bakarsak, karanlık maddenin, Büyük Patlama’dan önce var olduğu fikri yeni değil ancak teorisyenler bunu kanıtlamak için de herhangi bir teknik hesaplama yapamadılar. Yapılan bu çalışma ise, yaptıkları her çalışmada karanlık maddenin kökeni için mümkün olan en basit matematiksel senaryoyu gözardı ettikleri anlaşılıyor. Araştırma aynı zamanda, karanlık maddenin dallarının evrendeki dağılışı üzerindeki etkilerini gözlemleyerek, karanlık maddenin çıkış yolunu araştırmanın yolunu gösteriyor.

Karanlık Madde 2022’de Gözlemlenebillir

Mikki Tenkanen son olarak “Karanlık maddenin parçacık deneylerinde bulunması zor olsa da, astronomik gözlemlerde varlığı ortaya çıkarılabilir. Euclid uydusu 2022’de piyasaya sürüldüğünde, karanlık maddenin ortaya çıkışı hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Karanlık madde hakkında neyin ortaya çıkacağını görmek ve ortaya çıkan bulguların Büyük Patlama öncesi zamanlarda var olup olmadığı hakkında bilgi almak heyecan verici olacak diyor.

Kaynak

Parker Güneş Sondası Yola Çıktı