Ana Sayfa Dünya Hindistan’da Elektronik Sigara Yasaklandı

Hindistan’da Elektronik Sigara Yasaklandı

elektronik sigara hindistan ve new york'ta yasaklandı

Elektronik Sigara Yasaklandı

Sağlık sorunlarına neden olan elektronik sigara New York’un ardından Hindistan’da da yasaklandı. Hükümet, elekronoik sigaranıın satışına, üretimine, ithalatına ve dağıtımına yasak getirdi.

Elektronik sigaraların kullanıcısına verdiği zararın gün geçtikçe arttığını belirten Hintli yetkililer, bu ürünlerin yasaklandığını açıkladı. Maliye Bakanı Sitharaman, ” Yasak kararı, elektronik sigaraların gençler üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak alındı” dedi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı, özellikle çocuklar ve genç yetişkinler arasında popülerliğini arttırmaması için elektronik sigaranın yasaklanması için öneride bulunmuştu. Hindistan’da hali hazırda birkaç eyalet e-sigaralara yasak getirdi ancak, gelişen dünyada internet üzerinden satışların yasaklara rağmen etkisiz olacağı düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre Hindistan dünya üzerinde, tütün üretiminde 3. sırada yer alırken, tütün ve tütün ürünleri tüketicisi sıralamasında ise 2. sırada yer alıyor. Hindistan’ın milyarları aşan nüfusuna oranla ise bu durum hiç de şaşırtıcı olmuyor.

New York’ta da Elektronik Sigara Yasaklandı

Hint hükümetinin aldığı bu yasak kararı, New York’taki yasak kararının ertesi gününde alındı. New York eyaleti, San Francisco’nun ardından e-sigarayı yasaklayan ikinci ABD eyaleti olmuştu.

Elektronik Sigara Türkiye’de Yasaklandı mı?

Hükümetin henüz bu konuyla ilgili bir çalışması bulunmuyor. Ancak geleceğin bizler açısından ne getireceği bilinmez.

 

Mansur Yavaş’ın Makam Koltuğu Görenleri Şaşırtıyor

Kaynak