Ana Sayfa Gündem HAARP Ne Demek? HAARP Nedir? Depremlerle Alakası

HAARP Ne Demek? HAARP Nedir? Depremlerle Alakası

HAARP Ne Demek? HAARP Nedir?

“HAARP Ne Demek?” veya “HAARP Nedir?” 

“HAARP Ne Demek?” veya “HAARP Nedir?” sorusu 26 Eylül 2019 İstanbul Depremi sonrası vatandaşlar tarafından Google’da en çok aratılan sorulardan biri oldu. Komplo teorilerine sebep olan “HAARP Nedir?” yazımızda hep beraber inceleyelim. Vatandaşları korkutan, hatların kesilmesine yol açan ve bazı binalarda çatlakların oluşmasına sebep olan İstanbul depremi sonrası, vatadaşlar bu sorunun cevabını bulmak için çabaladı.

“HAARP Ne Demek”? “HAARP Nerede?

“HAARP Ne Demek?” HAARP, İngilizce açılımı High-Frequency Active Auroral Researc Program olan, Türkçe karşılığı ise Yüksek-Frekans Aktif Auroral Araştırma Programı isimli eski ve uzun yıllardır aktif olmayan bir projedir. Araştırmanın amacı yaşadığımız dünyanın atmosferinin katmanlarından olan iyonosfer tabakasının özelliklerini ve davranışlarını incelemek için tasarlanmış bilimsel bir çalışmadır. Peki komplo teorisyenlerinin vazgeçilmez komplo kaynağı HAARP Nerede? Araştırma 1993 senesinde başlamıştır ve 2014 yılında araştırmanın faaliyetleri durdurulmuştur. HAARP tesisinin işletmesi 11 Ağustos 2015 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nden Alaska Fairbanks Üniversitesi’ne taşınmıştır ve tesis bilim insanlarının kullanımına açıktır.

İstanbul Depremi ve HAARP

Komplo teorisyelerinin en büyük eğlencelerinden biri olan “HAARP Nedir?” Araştırmanın amacı asıl olarak, yukarıda da dediğimiz gibi iyonosfer adlı tabakanın sınırlı bir bölgesini kısa bir süreliğine uyarmak ve bu uyarılar sonrası meydana gelen değişimleri incelemektir. İyonosfer tabakasının bu değişimlerini incelemek amacıyla IRI ismi verilen İyonosferik Araştırma Aleti adında yüksek frekanslı ve çok ama çok güçlü bir verici tasarlanıp, üretilmiştir. Bu yüksek frekanslı verici 180 tane 22 metrelik antenlerden meydana gelmekte ve 133,546m2 bir alana yayılmaktaydı. Dikkat ettiyseniz geçmiş zaman ekini kullanıyoruz çünkü proje daha önce de belirttiğimiz gibi 2014 yılında sonlandırıldı. Yani İstanbul Depremi ve HAARP arasında bir ilişki yok. Diğer bir deyişle İstanbul Depremi HAARP tarafından meydana gelmedi, dünyada meydana gelen yüzlerce depremden sadece biriydi.

haarp deprem silahı mı
HAARP Deprem Silahı mı? Kesinlikle Hayır!

17 Ağustos Depremi ve HAARP 

Komplocuların en sevdiği konulardan biri ise 17 Ağustos Depremi ve HAARP arasındaki ilişkidir. Aslında insan olarak komplo teorilerine inanmak istesek de ve ayrıca bu komplo teorileri bize makul gelse de gerçek değil. Peki 17 Ağustos Depremi ve HAARP arasında bir ilişki kurmaya çalışan komplo teorileri neler? Dönemin Başbakanı olan Bülent Ecevit’in Ahmet Mete Işıkara’ya “Depremi Amerikalılar yapmış olabilir mi?” sorusunu sorması ve sorunun cevabının olmayışı, deprem olurken görüldüğü iddia edilen alev topu, Gölcük Deniz Üssündeki devir teslim törenine üst düzey Amerikan subayların gelmesi olayı, depremden sonra o bölgenin dalışa yasak ilan edilmiş olması gibi gibi teoriler üretildi. Peki ne kadar doğru? Kesinlikle dopru değil 17 Ağustos Depremi ve HAARP arasında bağlantı kurmaya çalışmak deli saçmasından başka bir şey değil bize göre. Türk gazetelerinin Dünya Kamuoyu bu silahı hiç duymadı, deprem yaratıyor insan beynini kontrol ediyor diyerek insanların akıllarıyla adeta alay ettiği konudan başka bir şey değil. Zaten ABD beyin kontrol etmek istiyorsa ve bununla beraber deprem yaratmak istiyorsa bunun için HAARP kullanmasına gerek yok, sosyal medyayla insanların beynini kontrol ederken, insanların beyninde hergün deprem oluyor zaten.

HAARP ve İklim Arasındaki İlişki

HAARP İklim Üzerinde etkili mi sorusu da çok sorulan sorulardan birisi haline geldi. Böyle bir durumun uygulama olarak mümkün olması pek söz konusu değil. Zira, HAARP’ın ürettiği dalgalar değil iyonosfer, stratosferi dahi güçlü bir şekilde etkileyememektedir. Okuduğunuz nedenler sebebiyle hava koşullarında büyük bir değişiklik yapması mümkün değildir. Hava koşullarını değiştirmesinim mümkün olmadığı gibi daha makro bir olay olan iklimi etkilemesi olasılıklar dahilinde bile olamaz.

haarp ve istanbul depremiHAARP Gizli mi? Gizli Bir Proje mi? HAARP Ziyaret Edilebilir mi?

Komplo teorisyenleri HAARP’ın ne kadar gizli olduğunu iddia etse de, HAARP’ın kendi sitesinde ki site bu yazının kaynağı HAARP’ın kendi sitesidir, şu cümleler yer alıyor. ”HAARP programı bütünüyle gizli değildir. HAARP ile ilgili gizli bir doküman bulunmamaktadır.” Görüldüğü gibi projenin raporları, finansal bilgileri, deney sonuçları tüm dünyaya açıktır. Bununla birlikte HAARP tesisi yılın belli zamanlarında insanlar tarafından ziyaret edilebilmektedir. Yazımızdan da anlayacağınız üzere HAARP adı verilen, komplo teorilerinin adeta başrolü olan bu proje, gizli bir proje değildir ve deprem yaratmakta hiçbir zaman kullanılmamıştır.

Yazımızı beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla Whatsapp veya Twitter üzerinden paylaşınız!

İstanbul Depremi Tahmin Edildi mi?

Kaynak