Ana Sayfa Teknoloji Google Asistan 9 Ülkede İkinci Bir Ses Seçeneği Sunuyor

Google Asistan 9 Ülkede İkinci Bir Ses Seçeneği Sunuyor

google asistan nedir

Google, bugün dokuz farklı ülkede Google Asistan için yeni sesler çıkarıyor, bu demek oluyor ki, Google, ABD dışında ilk kez ikinci bir ses seçeneceğini kullanıcılarını sunacak. Kullanıcılar, yeni bir Android telefon aldığında varsayılan ses ise rastgele seçilmiş olarak gecelek.

Google Asistan tarafından ikinci ses desteği alan diller ise şöyle; Hollandaca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Norveççe. Ayrıca Hindistan ve İngiltere’de de yeni İngilizce sesler gelecek.

Sesler Renklere Göre Seçilecek

Google’ın Google Asistan’ı diğer tüm büyük akıllı asistanlar gibi kadınlar tarafından konuşulan bir sesle başlıyor. Buna rağmen Google, asistanını herhangi bir cinsiyet grubuna dahil etmekten uzaklaşmaya çalışıyor. Bu yeni sesler geleneksel olarak ülke insanının kulağına daha hoş gelen bir ses olacak ancak hiçbir ses herhangi bir cinsiyete dahil olmayacak.

Sesleri cinsiyetleştirmekten uzak duran Google, cinsiyet belirtmek yerine, sesleri renklerle belirtecek. Böylece sesler kırmızı veya turuncu olarak adlandırılabilir veya herhangi bir renk de kullanılabilir.

Birden çok ses seçeneği yalnızca ABD’de ve İngilizce’de mevcuttu. Bugün yapılan güncellemenin dünya tarafından kullanılabilirliği sınırlı olsa da değişmeye devam ediyor. Google diğer diller için ne kadar çalışsa da ABD’de 11 farklı İngilizce ses seçeneğinin olması, diğer ülke vatandaşları tarafından hoş karşılanmıyor.

Peki Türkiye’de Yeni Ses Var mı?

Google’ın yaptığı açıklamada Türkçeye yer verilmedi. Buna göre Türkçeye gelecek olan yeni bir ses için uzun bir süre beklememiz lazım.

Teknolojide Bugün Neler Oldu

Kaynak