Ana Sayfa 5N1K Galileo Galilei Kimdir?

Galileo Galilei Kimdir?

galileo galilei

Çevrenize, ailenize gün içide durmadan iç içe yaşadığınız insanları düşünelim bir de herhangi bir konuda ikna edebilmemizin bizim için ne kadar zor olduğunu. Bazen bir kişiyi,en yakınızda bulunan ailenizi ikna etme bile bu kadar zorken koca bir dünyayı karşınıza alıp binlerce yıldır süregelen bir tabuyu yıkmaya çalıştığınızı düşünün. Ne kadar zor değil mi? Galileo Galilei’de tam olarak bunu yapmaya çalıştı döneminde insanları ikna etme konusunda pek başarılı olamasa da yüz yıllar sonra tüm dünya ona inanmıştı. Evet girişten de belli olduğu gibi yazımızın konusu Galileo Galilei.

Kim Bu Galileo Galilei?

Galileo aslında eğitimli ve kültürlü üst düzey bir aileden geliyordu. Babası yaşadığı zamanın en iyi müzik yapımcılarından olan Galileo’nun dedesi ise üniversitede fizik dersleri veriyordu. Eğer söylememiz gerekirse ilerde bahsedeceğimiz durumlara şüpheli yaklaşması Galileo’ya ailesinden miras kalmıştı. Tıp eğitimi almasını isteyen babası sebebiyle üniversitede tıp eğitimi almaya başlayan Galileo, tıp okuduğu günlerde gözleri bir avizeye takılmıştı. Avize rüzgarda sallanıyordu ancak bir süre sonra odada bulunan başka bir avizenin de sallandığını ve bu avizenin diğerinden büyük olmasına ayrıca bu durumla beraber büyük avizenin daha geniş açı yaparak sallandığını fakat ikisininde bir tam tur hareket etmesi onun merakını ateşlemişti(Basit Harmonik Hareket). Söylemeden geçmeyelim ayrıca bu dönemde tıp eğitimi aldığı için bu fiziksel durumdan yararlanarak hastaların nabızlarını ölçmeye yarayan bir cihaz geliştirdi.

Galileo bu noktadan sonra deneyler ve gözlemler yapmaya başladı, yaptığı her gözlem ona öğretilen bilgileri sorgulamaya itti. İşte burada 2000 yıldır herkesin sorgulamadan inandığı Aristo’nun düşüncelerini gözlemlemeye ve sorgulamaya koyuldu. İlk sorgusunu ünlü Pisa Kulesi’nin tepesinden farklı ağırlıklarda olan ve altın ve kurşun karışımından olan topları bırakarak yaptı. Deneyin sonucunda ise Aristo’nun farklı ağırlıkta olan iki cisimden ağır olan yere daha hızlı düşer savını çürüttü. Galileo’dan yüz yıllar sonra bu deney 2 Ağustos 1971’de Apollo 15’in komutanı Dave Scott taradınsan havasız bir ortamda yani Ay’da metal çekiç ve kuş tüyünü aynı anda bıraktı. Havasız bir ortamda iki cisim de aynı hızla yere düştüler.

Galileo Galilei’nin eline koz veren başka bir olay da 1604 yılının ekim ayında meydana geldi. Avrupalı astronomlar Ophiucus Takımyıldızı’nda meydana gelen bir patlamayı gözlemlediler. Buna karşı Aristotales yıllar önce yıldızların hareket etmeyen sabit cisimler olduğunu öne sürmüştü. Bu yıldızın patlaması hakkında bir çok konferansa katılan Galileoi Padova Üniversitesi profesörleriyle ters düştü.

1609’da Hollandalılar’ın Galileo tarafından uzaktaki cisimleri 

yakınlaştıran bir cihazı keşfettiklerini duyması hem tarihin hem de Galileo’nun kaderini değiştiren anlardan biri olarak kayda geçti. Cihazını gökyüzüne çevirdiğinde gözlemlediği her şey Aristotales’in iddalarını yerle bir ediyordu. Teleskobu ile Ay’ın dağlık bir cisim olduğunu ve Güneş’ten gelen ışığı yansıttığını keşfetti. Bu Aristo destekçilerine yaptığı üçüncü darbeydi.

galileo'nun teleskobu

Galileo Galilei Hakkında Olan Yazımızın Devamı Gelecek Hafta!