Ana Sayfa Gündem En İyi Emeklilik Şartları Sıralamasında Türkiye Sondan 3. Oldu

En İyi Emeklilik Şartları Sıralamasında Türkiye Sondan 3. Oldu

emeklilik endeksi

En iyi emeklilik şartlarına ilişkin araştırmada Türkiye 37 ülke arasından sondan 3. sırada yer aldı. Araştırmanın birinci sırasında ise Hollanda yer aldı.

37 ülkeyi kapsayan araştırmada Türkiye 35. oldu. Listenin zirvesinde ise Hollanda ve Danimarka yer aldı. Türkiye sadece Arjantin ve Tayland’ın üstünde yer aldı.

Euronewsin yaptığı habere göre, Avustralya’da Melborune Mercer’in her sene düzenli bir şekilde hazırladığı Küresel Emeklilik Endeksi’ne 2019’da Türkiye’de dahil edildi. Araştırmada dikkat edilen hususlar ise; dürüstlük ve doğruluk, sürdürülebilirlik, yeterlilik gibi kriterler oldu. Ayrıntılı incelemeler yapıldıktan sonra endeks puanı hesaplanarak 37 ülkenin sıralaması yapıldı.

Listenin birinci sırasında 81 puanla Hollanda yer aldı, Hollanda’nın arkasında Danimarka 80,3 puanla yerini aldı. İki ülkeyi Avustralya 75.3, Finlandiya 73.6, İsves ise 72.3 puanla takip etti.

Listenin sonunda 39.4 puan alan Tayland bulunuyor. Sondan ikinci sırada 39.5 puanla Arjantin bulunurken Arjanti’nin önünde 42.2 puanla Türkiye bulunuyor. Türkiye’nin önünde ise 47.3 puan alan Filipinler ve 45.3 puan alan Meksika bulunuyor.

En Yoksul Bireylere Verilen Emeklilik Maaşı Arttırılmalı

Raporda Türkiye için yapılan değerlendirmelerde emeklilik endeksinin nasıl arttırılabileceği konusunda tavsiyeler yer aldı. Bu tavsiyelerin en başında ise yoksul bireylere verilen en düşük emekli maaşının arttırılması oldu.

Memur Maaşlarına Zam Oranı Belli Oldu

Kaynak