Ana Sayfa Gündem Elektriğe Yeni Zam Gelecek mi? 1 Ekim 2019 Elektrik Zammı

Elektriğe Yeni Zam Gelecek mi? 1 Ekim 2019 Elektrik Zammı

elektriğe zam doğalgaza zam

EPDK’dan Açıklama

Açıklamada, “1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Elektriğe Zam Yapılacak mı?

Elektrik Zammı Olacak mı? Habertürk’ten Olcay Aydilek’in yaptığı habere göre, elektrik kullanımına yüzde 10 ila 15 arasında bir zam yapılması söz konusu. Aydilek’in kamuoyuyla paylaştığı haberde. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 30 Eylül 2019 Pazartesi günü toplanacak. Gündem maddesinin elektrik fiyatları olması bekleniyor, toplantıdan çıkacak kararlarla birlikte elektrik fiyatına yüzde 10-15 arası bir zam yapılması bekleniyor., 1 Ekim 2019’dan itibaren geçerli olacak yeni tarife dikkatlerin Ankara’ya çevrilmesine sebep olmuş gibi gözüküyor.

1 Ekim 2019 Elektrik Zammı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Doğalgaza kısa vadede bir zam gelmeyecek.” demesinin ardından vatandaşın aklına elektrik konusu gelmişti. Peki bu kış elektriğe bir zam yapılması söz konusu mu? 1 Temmuz’da elektriğe yapılan zam vatandaşlar tarafından büyük bir tepkiye yol açmıştı. %15’lik bir artışla faturalara gelen zamın ardından ikinci bir zammın yolda olduğu öğrenildi.

EPDK’nın Elektrik Mesaisi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 30 Eylül Pazartesi toplanacak, kurulun her hafta perşembe günü toplantı yapıyor ve bu hafta yaptığı toplantıdan pazartesi günü tekrar toplanma kararı çıktı. Toplantı sonrası, 1 Ekim 2019’dan itibaren geçerli olması beklenen Elektrik zam yüzdesinin açıklanması bekleniyor.

Kaynak

1 Temmuz 2019 Elektrik Zammı

Geçtiğimiz Temmuz ayında elektrik faturalarında yüzde 14,98’lik bir artışla karşılaşmıştık.  Enerji sektörünün artan maliyetlerinin elektriğe zam olarak yansıması vatandaşlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Zam, konut, ticarethane ve bunlarla birlikte sanayide ortalama yüzde 14,98 oranında yapılmıştı.

Çay ile Birlikte Şeker de Zamlanmıştı

Tekrarlanan İstanbul seçimi sonrası şeker ve çay fiyatlarına %15 ile %16 arası oranında zam yapılmıştı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada kristal şekerin fabrikadan çıkış fiyatına yüzde 16 zam gelmişt. Bununla birlikte ÇAYKUR da kuru çay fiyatında yükselen maliyetleri göz önünde bulundurarak yüzde 15 artış yapmıştı

Sigara ve Alkolde ÖTV Zammı

Vatandaşlardan tepki alan diğer bir zam ise Temmuz ayının ilk haftasında sigara ve alkolde yaşanmıştı. Sigara ve alkol ÖTV’lerine ilişkin düzenlemede 50’lik bir biranın ÖTV’si 42 kuruş artmıştı, bunlarla birlikte 70’lik rakı 7.27 lira 70’lik bir şarap ise 58 kuruş zam almıştı. KDV ile ÖTV birlikte hesaplandığında, 50’lik bir biranın toplam vergisi 5,64 lira olurken, 70’lik şaraba ödenen vergi 7,77 lira oldu. 70’lik bir rakının vergi tutarı ise 105,22 Tl olarak gözüküyor. 2019’da sigaraya gelen 3. zam ise bir hayli tepki almıştı. Mayıs 2019’da 5.35 lira olan maktu vergi tutarı, Temmuz 2019’da 5,79 Ağustos 2019’da ise 7.79 olmuştu.

İstanbul Depremi Tahmin Edildi mi?

Sünnet Düğününde Twerk Sosyal Medyanın Gündeminde