Ana Sayfa Gündem Davutoğlu Partisini Cuma Günü Kuruyor

Davutoğlu Partisini Cuma Günü Kuruyor

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aylardır kuracağı söylenilen partinin, ne zaman kurulacağı ve ismi belli olmaya başladı.

Ahmet Davutoğlu önderliğinde kurulması planlanan siyasi parti için 13 Aralık Cuma günü İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapılacak. Partinin adının henüz netleşmediği belirtilse de, “Bir Parti” ya da “Bizim Parti” olması üzerinde kafa yorulduğu gelen bilgiler arasında. Buna rağmen yeni önerilerin de gelmeye devam ettiği belirtildi. Perşembe günü ise partiye verilecek isim konusunda kesin karar parti yönetimi tarafından verilecek.

AKP Eski Geneş Başkanı ve eski Başbakan Davutoğlu’nun kuracağı partinin durumu netlik kazandı. Cuma günü İçişleri Bakanlığı’na resmi kuruluş belgeleri verilecek. Yine aynı gün içerisinde Ahmet Davutoğlu, yeni kurulacak partinin, gündemde bulunan diğer siyasi partilerden farkını kamuoyuna açıklayacak.

Türkiye’nin 81 ilinden 130 kurucunun içerisinde bulunduğu yeni oluşumun isminin ise “Bizim Parti” veya “Bir Parti” olması planlanıyor. “Bizim Parti” ismi “Bir Parti” ismine göre bir adım daha önde bulunsa da, üyelerden gelecek öneriler üzerinde düşünülmesi için perşembe günü nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Ahmet Davutoğlu Bedel Ödedi

Sözcü’ye açıklamalarda bulunan eski Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olan ve Davutoğlu’nun kuracağı partide kurucular arasında yer alan Doç. Dr Selçuk Özdağ’nın açıklamaları ise şöyle:

Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık yaptığı dönemde yolsuzluk ve hırsızlıkların önlenmesi için “Şeffaflık Yasası”“Siyasi Etik Yasası”, imar rantlarının kişilere değil, Hazine’ye aktarılması amacıyla “İmar Yasası” çıkartmak istediğini hatırlatan Özdağ,

“Bu yasal düzenlemeler üzerine Cumhurbaşkanı’yla aralarında ciddi anlaşmazlıklar oluştu. Bazı yasa tasarılarının getirilmemesi için her şey yapıldı. Bazıları Genel Kurul’a getirilmeden önce MYK ile bazı yetkilerinin elinden alınmasıyla, ‘burada genel başkanlık yapamayacağını’ anladı ve görevi bıraktı.”