Ana Sayfa Gündem Büyükşehir Belediye Başkanları WhatsApp Grubunu Kurdular!

Büyükşehir Belediye Başkanları WhatsApp Grubunu Kurdular!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği ve 11 Eylül tarihinde ilk kez yapılan büyükşehir belediye başkanlar toplantısında alınan kararlardan birincisi hayata geçti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş WhatsApp grubunun kurulduğunu dün akşam açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok tartışmalı ve yorucu geçen yerel seçim sürecinde yaptığı açıklamada, başkan seçilirse Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu isteyeceğini belirtmişti. Seçildikten sonra ise Erdoğan’dan randevu talep etti. Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu’nun bu talebine olumsuz bir yanıt vermemekle birlikte, Beştepe’de iktidar ve muhalefet ayrımı gözetmeksizin 30 büyükşehir belediye başkanını ağırlama kararı almıştı.

Toplantı 3,5 Saat Sürdü, WhatsApp Grubu Kurulması Kararlaştırıldı

Erdoğan bu doğrultuda 11 Eylül 2019 tarihinde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile 3,5 saat süren toplantı yaptı. Toplantıda Yerel Yönetimler Yasası’nda yapılmak istenen değişiklikler konusunda belediye başkanlarının öneri ve görüşlerinden yararlanmak maksadıyla ortak komisyon kurulması, 30 büyükşehir belediye başkanı arasında iletişim ve koordinasyonun gerektiği zaman sağlanması için de WhatsApp grubu kurulması kararlaştırılmıştı.

Komisyon Toplanmadı Bunun Yerine WhatApp Grubu Kuruldu

Toplantının üzerinden bir ay geçmesine rağmen, ortak komisyonun toplanmadığı gözlendi. Belediye başkanları arasında WhatsApp grubunun kurulduğunu ise Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın başkent oluşunun 96’ncı yıldönümü vesilesiyle verdiği resepsiyonda açıkladı.

Belediye Başkanları WhatsApp Grubunda İlk Mesaj Ne Oldu?

Mansur Yavaş, 30 belediye başkanının katıldığı toplantıda alınan komisyon kurma kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan toplantı daveti olup olmadığı yönündeki soru üzerine “Whatsapp grubu kuruldu, bir süre sonra da toplantı yapılacaktır” dedi. Edinilen bilgiye göre gruptan paylaşılan ilk mesajlar ise “hayırlı olsun” oldu.

 

Mansur Yavaş’ın Makam Koltuğu Görenleri Şaşırttı