Ana Sayfa Günün İçinden Annesinin Cesediyle 2,5 Sene Aynı Evde Yaşadı

Annesinin Cesediyle 2,5 Sene Aynı Evde Yaşadı

annesinin cesediyle 2,5 sene yaşadı

Hollanda’nın Heerlen kentine 2,5 sene önce ölen annesinin cansız bedenini, annesinin emekli maaşını almaya devam etmek için 2,5 yıl boyunca saklayan adam, 10 ay hapis cezası ve 15,500 Euro para cezası aldı. Şahsın annesi üzerinden, 2,5 senede 72 bin 800 Euro para aldığı bildirildi.

BBC Türkçe’nin yaptığı habere göre, Heerlen kentinde 66 yaşında olan bir adam birlikte yaşadığı 91 yaşındaki annesini 2013’ün Temmuz ayında kaybetti.

Adam annesini kaybetmesinin ardından maaşının kesilmesiyle birlikte aylık gelirinin azalacağını düşünerek, annesinin ölümünden kimseye bahsetmedi. Annesi öldükten bir gün sonra yaşlı kadının cansız bedeni hava geçirmeyecek bir şekilde plastik folyoya sardı. Cesedi folyoya sardıktan sonra, cesedi tabuta yerleştirdi.

Tabutu, annesinin yatak otasında saklayan adam, kokuyu önlemek için geceleri pencereleri açarak, bol miktarda koku giderici kozmetik ürünü kullandı.

Tabut 2,5 yıl sonra, çevre sakinlerinin merakı ve girişimi sonunda bulundu. Bu süre içerisinde Hollandalı adam, annesi adına toplam 72 bin 800 euro emekli maaşı aldı.

EMEKLİ MAAŞINI DA GERİ ÖDEYECEK

Temyiz mahkemesi, “adamın iyi düşünülmüş ve planlı bir şekilde hareket ederek dolandırıcılık yaptığını, ölü bedenine ve ona veda etmek isteyen yakınlarına saygısızlık ettiğine” karar verdi.

Mahkeme, bugüne kadarki tutukluluk süresini de dikkate alarak, sanığın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Ayrıca adamın, emeklilik sigortasına, haksız şekilde elde ettiği 15 bin 500 euroyu geri ödemesini de kararlaştırdı.

Yerel mahkeme, Hollandalı adamın 2,5 yıl boyunca belediye tarafından verilen sosyal ödeneklerin de iadesine karar vermişti. Ancak temyiz mahkemesi bunu bozdu ve belediyenin, sosyal ödeneği geri alabilmesi için yeniden dava açması gerektiğini bildirdi.

Hollandalı adam, annesinin ölümünden sonra sosyal yardıma muhtaç kalmamak için bu yola başvurduğunu söyledi. Adam, ölmeden önce bu konuyu annesine de danışarak, onayını aldığını savundu.