Ana Sayfa Gündem Ankara’da Metrolarda X-Ray Dönemi Başladı!

Ankara’da Metrolarda X-Ray Dönemi Başladı!

ankara da x ray dönemi

Metroda X-Ray Dönemi Geçtiğimiz Günlerde Hayata Geçirildi

Ankara’da bulunan metro istasyonlarının girişlerinden neredeyse 2 senedir kullanılmadan atıl halde bekleyen x-ray cihazları ve metal kapı dedektörleri 19 Ekim’de kısmi olarak kullanılmaya başladı. Ankara halkı uygulamadan memnun olduklarını ifade ederen, belediye yetkilileri tüm metro istasyonlarında bulunan cihazların da önümüzdeki günlerde aktif olarak kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Anakra Büyükşehir Belediye tarafından Ağustos 2017’de güvenlik tedbirleri sebebiyle metroya yolculuk etmek için gelen vatandaşların üst ve çanta araması için metro istasyonu girişlerine 130 x-ray cihazı ve 400 metal kapı dedektörü belediye tarafından alınıp yerleştirilmişti. Ancak cihazlar bugüne kadar çalıştırılmadı ve üst aramaları, daha önceki yıllarda da olduğu gibi metro istasyonlarında bulunan güvenlik görevlileri tarafından el dedektörleriyle yapılmaya devam etti. Yaşanan bu süreç içerisinde metro girişlerinde kullanmayan x-ray ve metal dedektörlerinin kullanılmaması vatandaşlarında tepkisini üzerine çekmişti.

Bavul ve Çantalar X-Ray Cihazında İzleniyor

Ağustos 2017’den beri geçen 26 ayın sonunda, Ankara’nın ünlü Kızılay 15 Temmuz Milli İrade istasyonunda bulunan cihazlar geçtiğimiz günlerde aktif hale getirilerek kullanılmaya başlandı. Gidecekleri yere kadar metro kullanacak vatandaşlar kapı dedektörlerini kullanarak metroya giriş yaptı.