Ana Sayfa Günün İçinden Ankara Akıllı Taksi Projesi Bugün Tanıtıldı!

Ankara Akıllı Taksi Projesi Bugün Tanıtıldı!

Ankara'da Akıllı Taksi

Ankara’da Akıllı Taksi Yola Çıkmaya Hazırlayor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen “Akıllı Taksi Projesi” bugün yapılan lansman toplantısında tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, vatandaşların Ankara Akıllı Taksilerde, Ankara Kart ve kredi kartı ile taksi ücretini ödeyebileceğini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait açık otoparkta düzenlenen Ankara “Akıllı Taksi” lansmanına çok sayıda davetli katıldı. Davetlilerle birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve EGO Genel Müdürü olarak görev yapan Nihat Alkaş da lansmanda hazır bulundu. Mansur Yavaş, Ankara “Akıllı Taksi” projesinin ihaleye çıkmasının ardından, taksilere takılması düşünülen ekipmanların Ankara’da bulunan 8 bin 800 taksiye ücretsiz olarak takılacağını belirtti. Akıllı Taksi projesinin finansmanının Ankara Büyükşehir Belediye tarafından karşılanacağını söyleyen Mansur Yavaş, “Yaptığımız sözleşmeler doğrultusunda reklam anlaşmalarıyla bunlar taksilere ücretsiz olarak takılacaktır. Bunun şoförlerimize faydası var, müşterilere yararları var, belediyemiz ve şehir ulaşımı açısından faydaları var. Bu projeyi Türkiye’de ilk olarak biz yapmış olacağız. Bu proje uygulamaya başladığında, anlık olarak Ankara’da kaç tane taksinin trafikte olduğunu göreceğiz. Bu sayede de Ankara’da trafiği daha düzenli olarak yönetmemize faydası olacak” ifadelerini kullandı.

Ankara Akıllı Taksi İçinde Ankara Kart İle Ödeme de Yapılabilecek

Akıllı Taksi lansman toplantısında açılamalarda bulunan Mansur Yavaş, projenin vatandaşlara getireceği faydaları şöyle açıkladı:

“Vatandaş, en yakın taksi durağı bölgesi içerisinde cep telefonu mobil uygulaması ile GPS konum bilgisini görerek boş olan taksiyi adresine çağırabilecek. Taksi içerisindeki navigasyon sayesinde nereye gittiğini izleyebilecek. Trafik yoğunluğu, kilometre bilgisi ve taksimetre fiyat bilgisini anlık görmekle birlikte, kredi kartı ve Ankara Kart ile ödeme yapabilecek. Taksi içerisinde unutulan kayıp eşyaların yer/konum bilgisi alınarak, eşya sahibine iadesi sağlanacak. Şikâyet ve talepler için 7/24 çağrı hizmeti alabilecek. Vatandaş, çağıracağı taksinin plaka ve şoför kimlik bilgisini önceden görebilecek. Yabancı dil desteği ile bu özellikler turistlerin kolay kullanımına açılacak.”

Ayrıca Akıllı Taksi projesinin sadece vatandaşlara değil taksicilere de birçok fayda sağlayacağının altını çizen Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş, hayata geçmesi planlanan uygulamayla birlikte  korsan taksi kullanımının da en alt düzeye indirileceğini söyledi.

“Bizim Ankara için hazırladığımız akıllı kartlar yakında devreye girecek. Vatandaşlar mobil uygulamamızda bu akıllı kartlarla taksilerde ücret ödeyebilecekler. Taksilerde giderken müşteri gideceği yolu bilecek. Araca bindiği zaman peşinen kaç lira ödeyeceğini bilecek. Araçlarda ön ve arka kamera olacak.”

“Akıllı Taksi Projesi” uygulamasıyla taksi içerisinde unutulan kayıp eşyalar yer ve konum bilgisi alınarak sahibine iade edilebilecek.

Uygulama, yabancı dil desteğiyle turistlerin kullanımına da açık olacak.

Uygulamayla güvenlik ve emniyet birimlerince İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında yüz tanıma ile aranan kişilerin tespiti yapılabilecek.

 

Mansur Yavaş’ın Makam Koltuğu Görenleri Şaşırttı!

Kaynak

 

 

 

ankara akıllı taksi
ankara akıllı taksi
m da akıllı taksi dönemi