Ana Sayfa Dünya 5 Milyon Dolarlık Altın Klozet Hırsızlar Tarafından Çalındı

5 Milyon Dolarlık Altın Klozet Hırsızlar Tarafından Çalındı

altın klozet

Milyonlarca Dolarlık Altın Klozet

İngiltere’nin eski Başbakanı olan Winston Churchill’in doğduğu saraydan, değeri 5 milyon dolardan fazla olan altın klozet çalındı.

İngiliz basınının yaptığı habere göre, olay gece 04.50 sıralarında Blenheim Sarayı’nda yaşandı. Binaya giren hırsızlar, sergi için saraya getirilen ve çalışır durumda olan 18 ayar altın klozeti yerinden çıkartarak götürdü.

Bununla beraber olayla ilgilenen polis yetkilisi Jess Milne, çalışır durumda bulunan klozetin yerinden sökülmesinin “ciddi zarara ve su baskınına yol açtığını” belirtti. Ayrıca hırsızlık sırasında en az iki aracın kullanıldığını belirten yetkililer 66 yaşında bir kişinin gözaltına alındığını kamuoyuyla paylaştı.

Saray yetkilileri tarafından yapılan açıklamada da “öngürülemeyen bir olay” sebebiyle sergi binasının dün yerel saatle 14.00’e kadar kapalı olacağı söylendi.

3 Dakikalık Altın Klozet Deneyimi

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın sergisinin parçası olan klozet, 2016’da Guggenheim Müzesi’nde (New Yok) sergilenmiş ve ziyaretçilen kullanımına sunulmuştu. Ayrıca bu ilginç durumda kullananlar klozeti sadece 3 dakika kullanabilmiş ve kapıda korumalar beklemişti.

Klozet Trump’a da Teklif Edildi

Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trum’a da altın klozet için teklif götürülmüş, ancak kabul edilmemişti. Değeri 5 milyon dolar olan klozet, geçtiğimiz perşembe günü  Blenheim Sarayı’nda sergilenmeye başlanmıştı.

Kaynak

Mansur Yavaş’ın Makam Koltuğu Görenleri Şaşırtıyor