Ana Sayfa Seyahat 4 Yıldır Dünyayı Yürüyerek Geziyor

4 Yıldır Dünyayı Yürüyerek Geziyor

tom curcich

 

17 yaşındayken yakın arkadaşını kaybeden ve olaydan etkilenip dünyayı dolaşma kararı alan Tom Turcich, beraberinde gezdirdiği ve yol arkadaşı olan köpeğiyle birlikte İstanbul’a geldi. ABD’li gezgin, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yürüyerek geçti.

Arkadaşının ölümüyle birlikte seyahat kararı alan Turcich, 4 yıl önce New Jersey’de bulunan evinden çıkararak yürümeye başladı. O günden bugüne kadar 32 ülke ve 26 bin kilometre yol aldı.

Köpeği ve el arabası ile birlikte İstanbul’a gelen çılgın adam, 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Yaya Olarak tek başına geçen ilk insan oldu.

 

Köprüyü geçtiği sırada kaydettiği videoda Türk hükümetine kendisine izin verdiği için teşekkür etti.

Antarktika’da dahi yürüyen Tom, ” Aslında Antarktika’da tam olarak Güney Kutbu’na yürüdüm gibi değil de, daha çok bir gemi yolculuğu gibi oldu. Tabii oradaki biraz yürüyorsunuz. Yine de harikaydı. Sanki yabancı bir gezegen gibiydi. Bilim yok, insanlık yoktu. Etrafta suya atlayan penguenleri ve kambur balinaları görüyorsunuz. Bambaşka bir gezegen gibi. Çok etkileyiciydi” dedi.

Seyahatini finanse etmek için 8 yıl para biriktirdiğini söyleyen gezgin, ”  8 yıl kadar bunu yaptım. Üniversitede psikoloji-felsefe bitirdim. 25 yaşıma geldiğimde yeterince para biriktirmiştim. Arjantin’e kadar 2 yıllığına bunu başlatabileceğimi düşündüm. Evimden ayrılmadan hemen önce yerel gazetelere ilan verdim ve Philedelphia Sign firması bana ulaşarak sponsor olmak istedi. Böylelikle bir sponsorum oldu. Fotoğrafçılık ve yazarlık da yapıyorum. Fakat bu çok para gerektirmeyen, gerçekten basit bir yaşam. Çoğu zaman kamp yapıyorum ve sadece yemek için para harcamam gerekiyor. Çok ucuz bir yaşam tarzı ve para biriktirmek de kolay oluyor” dedi