Ana Sayfa Bilim 1762 Yıl Önce Kullanılan İlk Kimyasal Silah

1762 Yıl Önce Kullanılan İlk Kimyasal Silah

kimyasal silah

Dünden Bugüne Kimyasal Silah Tarihçesi

Geçmişten bugüne kadar insanlar birbirlerini öldürmek, yaralamak, etkisiz hale getirmek; kısacası birbirlerine üstünlük sağlamak için bir çok silah ve materyal kullandılar ve kullanmaya devam ediyorlar. İnsanlağın teknolojik ilerlemesi arttıkça yani bir nevi insan bedeninin zayıflıkları hakkında bilgileri arttıkça insanları alt edecek bilgi birikimleri de bir o kadar arttı. Bunun sonucunda da kimyasal silah adını verdikleri bir çok zararlı madde ortaya çıktı.

Pers-Roma Savaşı MS 256

Pek çok kaynakta ilk kimyasal silah kullanılan savaşın 1. Dünya Savaşı olduğu söylense de bundan 1659 (1914) yıl önce bugün Suriye topraklarında bulunan ‘Sura Europas’ isiml, Roma şehrini ele geçirmek için çabalayan Persler şehri koruyan surların altından tüneller kazdı. Romalılar’da şehre giren Persleri durdurmak için kendi tünellerini kazdılar ancak Persliler bu tünel kazımları sırasında tarihte ilk belgelenmiş kimyasal silah kullanımını gerçekleştirdiler. Bunu katran ve kükürtü yakarak yaptılar ve açığa çıkan zehirli gaz yirmiye yakın askerin gazdan boğularak can vermesine yol açtı. B

1. Dünya Savaşı 1915

Pers-Roma savaşından yıllar sonra tarih bir kez daha kimyasal silah kullanımına tanıklık edecekti ve bu ilk kimyasal silah kullanımında olduğu gibi az sayıda insanın ölmesine sebep olmayacak, bir sürü askerin ölümünü de beraberinde getirecekti. Batı Cephesi’nde müttefiklerin hattını geçmeye çalışan Alman İmparatorluğu’nun ordusu Belçika’da, savaş sırasında 170 tona yakın klor gazını serbest bıraktı. Havadan ağır olan klor gazı büyük bir buluta dönüşerek Fransız askerlerinin bulunduğu mevzileri kapladı ve sayıları binleri aşan askerlerin ölmesine sebep oldu.

2. Dünya Savaşı

Hepimizin bildiği gibi 2. Dünya Savaşı, tarihin gördüğü en büyük kitlesel katliamları da beraberinde getirdi ve Nazilerin o günlerde insanlar üzerinde yaptığı deneyler hala tartışılmaya devam ediyor. Bu deneyler sırasında da dezenfektan ve böcek ilacı olarak kullanılan hidrojen siyanürün insanlar üzerinde etkili olduğunu keşfedince bu durumu kendileri için fırsata dönüştüren Nazi Almanyası, bu kimyasal silah ile 1 milyondan fazla Yahudi’nin ölmesine sebep oldu. Tarih daha önce bu nitelikte bir kimyasal silah kullanımına şahit olmamıştı.

Vietnam Savaşı 1961-1971

Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusu, Vietnam askerlerini saklayan ormanlık alanı yok etmek için portakal gazı olarak bilinen bir kimyasal silah kullandı. Ancak sonuç beklenenden daha kötü oldu. Portakal gazı ağaçların yapraklarını dökmekle kalmayıp bir çok insanın ilerde doğum kusurlarıyla dünyaya gelmesine sebep oldu. Hatta ve hatta portakal gazının etkileri arasında geçiçi felç de bulunuyor

Görünmeyen Katil:Sarin Gazı!

Geçtiğimiz mart ayında Japonya’da Aum Şinrikyo tarafından düzenlenen sarin gazı saldırısının 24. yıl dönümüydü. Yapılan saldırıda sarin gazı sebebiyle 13 kişi hayata veda etmiş 6300 kişi ise yaralanmıştı.

Nisan 2017’de ise komşumuz Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında gerçekleşen saldırıda kimyasal silah olarak sarin gazı kullanılmış 80’den fazla kişi hayata gözlerini yummuştu. Sarin gazı renksiz ve kokusuz olduğu için tespit etmesi zor olan bir kitle imha silahıdır. Etkileri arasında sinir sistemini bloke ederek bütün kasların felç geçirmesine sebep olur. Bütün kasların felç olması dolayısıyla sarin gazına maruz kalan kişi nefes alamaz ve boğularak yaşamını yitirir.

Galileo Galilei Kimdir?